Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Nem vitatom hogy sok mindent meglehet csinálni a géppel, de mennyibe kerül egy kezdőnek mire használni tudja. Aki tud valamilyen szinten esztergálni annak nem jelent gondot, hogyan tudja kihasználni a gépet maximálisan. Saját tapasztalatom, hogy rengeteg pénzt feleslegesen költöttem el használhatatlan szerszámokra és itt nemcsak az faesztergálásra gondolok. Fúrógépből 5-6 db-ot gyilkoltam meg 1-2 év alatt mire rászántam magam, hogy vegyek egy drágábbat amit 10 éve nyúzok. Az első olcsó helyett vettem volna egy drágábbat, akkor anyagilag biztos jobban jöttem volna ki, és akkor nem beszélek arról, hogy amikor az olcsó tönkre ment ott maradtam gép nélkül, bosszankodva, félbehagyott munkával.
Üdv. Pozsi
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Kedves Barátaim!

Nagyon régen nem írtam már nektek semmit, így itt az ideje, hogy bele okoskodjam.
Teljesen egyet értek mindegyik hozzászólással de .....
jmedvegy: értem én amit mondasz és már-hogy megtehetem én is ezek az elvek szerint alakítom a másik hobbimat, de ....
Pozsi: Nem mindig az ész érvek döntenek, hisz mi van akkor ha nem áll a kezemre és belefektettem egy jó nagy összeget??

Bizony nálam is voltak kezdetek (és még lesznek is) mikor csak belekóstolsz egy általad kellemes időtöltésnek ítélt dologba, ekkor nem hiszem, hogy arra gondolsz, ez a befektetés megtérül e, és miképpen, vagy hogyan (az már más szemlélet). Inkább arra, hogy sikerül e megvalósítanod az elképzelésedet.
Elmondhatom, én is úgy kezdtem mint legtöbbünk, első gépem egy OROSZ barkácsgép volt, olyan univerzális mindenre jó egy kicsit :) aztán vettem egy KINZO márkájú #nevenincs csörgő, morgó gépet, de megtanultam élni a betegségeivel és maximálisan kihasználni minden energiáját 2 évig nyúztam. Na igen mondhatjátok hogy nem "minőségi munkát" végeztem! De kit érdekelt akkor még? Öröm volt érezni a fa "szagát" és élvezni mikor a nyers-fáról hosszú forgácsokat sikerült lehántani. Pl: Nyers sárgabarackfából fakalap. 23 cm átmerő és 12 cm magasság...??? Na ez már a kész méret!
Az meg hab a tortán mikor egy alkotás már úgy nézett ki mit fejben beleképzelted. IGEN van bosszankodás is de ez már akkor jön elő mikor átléped a géped és a tudásod közötti küszöböt.

Tehát nem kell itt semmit véresen komolyan venni. Mi adunk számotokra egy irányvonalat aztán mindenki tudja mi az ami neki megengedhető.
Egy a lényeg ÖRÖMÖTÖKET leljétek abban amit és ahogyan csináljátok, na és még egy titok, kell szeretni is, ;) na és persze sok sok gyakorlás!!! Talán ez az utóbbi a legfontosabb.

Remélem nem untattalak benneteket halálra, az élet vidám és élvezzétek ameddig lehet.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Varifer: Jól beszéltél. Uff.
Elmesélhetném nektek ugyanezt a hegyikerékpárokról és annak sportjáról, hisz bejártam ugyanezt az utat. A lényeg az volt, hogy élveztem. Persze a végén tudtam, hogy kellett volna kezdeni, de nem bántam, mert ami utólag tévútnak bizonyult, a az is érdekes volt.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Mikapu, ha jól olvastam ki szavaiból, a faesztergálásnál nem jártad végig azt az utat amit kerékpárosként igen.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Bizony Pozsi, bringával messzebb jutottam (40 évesen kezdve kb 15 évet hegyi versenyeztem,... nagy élmény volt), a faesztergáláshoz ehhez képest éppen csak hozzáláttam, s remélem még hosszú a bejárható út előttem.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
kezdő
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.10.30. 13:37

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: kezdő »

Üdvözlet és Tisztelet minden faesztergályozó fórumozónak !
Mint a felhasználónevemből is kiderült, abszolút kezdő vagyok.Kisebb fatárgyakat megvásárolva jött meg a kedvem az esztergáláshoz, de alkalmazkodnom kell néhány körülményhez. Sajnos csak aggregátoros áramom van, meg kevéske pénzem, viszont ( szerintem persze ) elég nagy elszántságom. A gépet úgy döntöttem hogy megépítem, próbálok majd kb. ötvenezer környékén kijönni. Biztosan kérek majd sok tanácsot, előre is elnézést az amatőr kérdésekért. A másik nagy gondom, hogy mindebbe úgy vágok bele, hogy még életemben nem láttam élőben faesztergát, nem hogy próbáltam volna.... De azért örülök hogy végre megtaláltam ezt a társaságot, majd jelentkezem néha. Minden jót mindenkinek !
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kezdő!

Akkor tudunk igazából segíteni, ha kérdezel. Az nem ártana, ha látnál élőben is egy faesztergát és az sem ha valakitől el tudod lesni a technikát.
Üdv. Pozsi
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia kezdő!
A másik portálon is van egy (kezdő) ez ugyan az?
Avatar
Fafaragóporta
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.09.08. 11:54

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: Fafaragóporta »

Sziasztok!
bardi írta:Szükség van ötletekre, meoldásokat kell keresni stb. mert minden kütyüt kevés ember tud megvenni , én nem is akarok(!)
Szerintem kezdésnek minden olyan szerkezet megfelelő ,amivel esztergálni lehet.Kérdés,hogy kinek mennyi az a ráfordítható összeg amit erre tud fordítani.Ezek az említett Einhell,Güde gépek(és ez az én véleményem)nem komoly szerkezetek alapjaiban sem,nemhogy még erre fejleszteni lehessen.Ezek nem olyan gépek mint az amerikai videókon láthatóak,és amit egy ottani könnyebben meg tud venni,mint mi itthon.Alapnak (sok, hirdetésekben szereplő házi készítésű gépet lehet látni),meg lehet venni, kellő körültekintés mellett.Ezeket tanulásra,és továbbfejlesztésre is megfelelőbbnek tartom,mint a gyárinak titulált kínai csodákat,hallgasson az bármijen névre.Legjobbnak a saját építésű gépeket tartom.Nekem az első, ( esztergálásra is alkalmas)gép egy orosz univerzális kis barkácsgép volt(van).Ezzel sok( a befogható átmérő fügvényében)kistálat,és tányért csináltam,pedig ez is tulajdonképpen tokmánynélküli "csúcseszterga".Következő gépem egy közel százötven éves gerendavázas,lábbal hajtható faeszterga.Ezt én egy mosógépmotorral hajtottam meg.Ez is csúcseszterga.Mivel a főorsója egy belsőmenettel ellátott bronz hüvely,így (akác)fából készítettem egy olyan "preciziós" tokmányt,amivel talpas poharakat,kelyheket tudtam esztergálni,valamint sok más tárgy(tányérok tálak)mellett a képeim között szereplő bölcső esztergált részei is ezzel készültek.A képeim között megtalálható a gép és a poharak fotója is.Régi vágyam volt egy tokmányos faeszterga.Ez az év elején,közepetáján realizálódott úgy,hogy összeállítottam egyet magamnak.Fejleszthető,és változtatom,fejlesztem is .Mindezt úgy,ahogy a pénztárcám,lehetőségeim engedik,és saját,vagy ellesett ötletek alapján próbálom is megvalósítani.Ezért is jó itt összejönni,tanácsokat,ötleteket kérni és kapni.Mindenképpen többre tartom a saját konstrukciókat,a kreativitást ott, ahol,és akinél ez megvalósítható.Nem esek hasra pl.egy "cseresznyés"szerszám előtt,persze nem elvitatva a minőségét,de nem ez az egyedül üdvözítő.Harminc éve vagyok fafaragó és még mindég régi kovácsok által készített,vagy saját kezűleg kovácsolt edzett,élezett szerszámokkal dolgozok.
Üdvözlettel:
Fafaragóporta, alias Borbás Zoltán fafaragó népművész
Avatar
bardi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.04.08. 06:41

Re: Kezdő vagyok, mivel kezdjem?

Hozzászólás Szerző: bardi »

Üdv mindenkinek!
Ami íródott, azzal jórészt egyetértek. Aki ilyesmivel foglalkozik, ne sajnálja az izzadságot sem! Persze, akinek nincs tehetsége,vagy semmilyen ingerenciája a gépépítéshez, ez a móka nem a szenvedésről szól. Legtöbbünk azért sokat képes erre áldozni kreativitásban, munkában stb. akármifélében. Ciki lenne itt dicsérni farongálót, pozsit, mikaput, kiscsiszit, fakezet... had ne soroljam fel az összes aktív tagot, akit ismeretlenül is sokra tartok! Nem azért szólok, hogy okoskodjak. Nyáron Berekfürdőn nyaraltunk családommal. Persze vittem a hordozható pörgettyűt is, meg két bőrönd fát, meg akármit. Persze a repülőmúzeum eleve be volt tervezve.

Lényeg: a főnök sok évtizeden keresztül ebből élt, iparművész, szenzációs mókamester. Sok táborban voltunk együtt fiatal korunkban, egész estét betöltő kacagást varázsolt "dolgos" napjainkba. Ő mintaesztergályosként olyan fadarabocskákat is pörgetett hivatásszerűen, amit én az udvaron álló 6 mázsás csörlővel is csak óvatosan merek "emelgetni". Tőle lehetne tanulni sokunknak, láttam esztergálni, nem egyszer. Nyaralót meg olcsón lehet bérelni. A fürdők(!) meg 300 méterre rozzant, öreg csontjainktól... Szóval a jövő nyáron is odamegy családunk nyaralni (Ők akarják!!!). Óvatosan kérdem: nem kéne egy kicsit szervezkedni?. Sokunknak van viszonylag mozdítható gépe is. Ez már fészkel egy ideje az agyamban, de nem tudom. Nem feltétlenül egyszerű... Na mindegy,lehet döglött ötlet.
BL
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég