Dekorációs eljárások

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Dekorációs eljárások

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Kiscsiszi!

A mésztejes kezelést kifejthetnéd, erről én még nem hallottam... :k

Ha már kérded akkor elmondom. A mésztejes eljárás nagyon egyszerű dekorációs technika. Viszont csak a csersavat tartalmazó fafajtáknál használható. Tulajdonképpen az ammóniás kezeleés alternatívája. Az eredmény pedig (fától függő), vöröses, pirosas színárnyalat elérése.

Végy kb. diónyi oltott meszet, tedd egy befőttesüvegbe, töltsd fel vízzel, majd jól keverd el. Annyira, hogy teljesen feloldódjon. Így megkapod a "mésztejet". Szerintem a mészalapú festék is használható, bár azt nem próbálétam. Amikor már készen vagy egy adott felület esztergálásával, és a csiszolással már legalább 240-320 körül jársz, akkor érdemes fölvinni a mésztejet. Ezt megteheted szivaccsal, vagy rongydarabbal. Itt nem kell várni a hatásra, mert azonnal látható lesz. Vigyázz, ne áztatsd el nagyon a fát!

Száradás után, újra kell csiszolni, mert a víz fölhúzza a szálakat. Csak nagyon finoman, mert az elszíneződött réteg nagyon vékony, könnyen foltossá válik a felület. A kezeléssel egészen érdekes, különleges színárnyalatok érhetők el. A hátránya, hogy úgy viselkedik mint a pácolás, vagyis minden hibát megmutat.

Jó szórakozást!

Üdv


Kovi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Dekorációs eljárások

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Kovi!

Ok, nagyon köszönöm a leírást. Most már nem ígérem meg, hogy kipróbálom, mert annyi mindenre mondtam ezt az elmúlt 1 évben, hogy túl nagy a lemaradásom, és sohasem hozom be :) De biztosan emlékezni fogok rá, hol keressem, tehát még egyszer köszi!

Amúgy ha már fa sötétítésénél tartunk, fát "fehéríteni" hogy lehetne (mondjuk ház küröl található anyagokból)?

Manapság (ha időm engedi) kisebb asztalos dolgokkal próbálkozgatom, és vannak 1-2 éves (sajnos besötétedett, begombásodott) fenyő léceim, na ezekkel kezdenék valamit, hogy legalább a foltosságot eltűntessem, ha már eredeti állapotba úgy sem tudom visszahozni őket.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Dekorációs eljárások

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A csersavas dolgoknál hatásos a mésztej, ami pedig lúgos. Lehet hogy bármely lúg hasonlóan hatna? Mi lenne ha trisót (régi mosószer, sokszor csal lúgnak hívták a sűrű oldatát) használnánk? Vajon az is elszínezné?
A kérdés tehát, hogy a mésztejből (kalcium-hidroxid) a kalcium az érdekes, vagy hogy lúgos? Az a gyanúm: az utóbbi.
Ha így van, akkor a savas-lúgos közti átmenet színhatása amit láthatunk, hasonlóan ahogy a lakmusz papír színe is változik a kémhatástól. Ha így van, abból nagyon érdekes dolgokat lehet kihozni. Csak már lenne hol kipróbálnom.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Dekorációs eljárások

Hozzászólás Szerző: kovi »

Hajrá Mikapu!!!!!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég