Szerszámokról.

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Icemann és Stubó: A Pilana-nál lehet kapni HSS késeket az említett 20 feléért, kb 10 e Ft darabja. Többféle is van nekik, érdemes megnézni.
http://pilanatools.hu 1131 Budapest, Reitter Ferenc utca 132.
A faesztergályos kések a honlapjukon nem láthatók, sőt a cég csehországi honlapján sem, de a boltban kapható. Nagyon jól tartják az élüket. A kaparók és simítók 4mm-es laposanyagból vannak, ami kis munkákhoz elég. Asztalai gépem van, ahhoz elég. Nagyobb géphez azonban a nagyobb munkadarabokhoz jobb a 7 mm és vastagabb, mert sokkal merevebb.
Szerszámélező műhelyben összegyűlnek a a teljesen elköszörült, tovább nem élezhető HSS gyalukések, aprítókések. Ezeket érdemes elkérni, mert sokféle faesztergályos kés készíthető belőlük.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Mikapu3!

Megnézem a honlapjukat, de sajnos nincs fent eszterga kés,ahogy mondtad is.
Közben nézegetem a HSS gyors acél késeket is és ha össze számolom akkor az olcsóbb lenne, mint a kész faeszterga kés. Kérdés az hogy amit árulnak HSS gyors acél késeket,HRC 63.keménységi jelzésű, azok mennyire tartják az élüket?
Kérdés::Simító késnek elég a 16*3*160 gyors acél,vagy ha nem akkor milyet ajánlotok?
A Fairtool érdemes rendelni?

Üdvözlettel.

stubó
Avatar
Dezső
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.05.24. 10:28

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Dezső »

Kedves Stubó!

Én csináltam 16x3x160-as gyorsacélból kést, 2 db-ot. Az egyiket gyorsan el is törtem, lett belőle egy jól használható leszúró kés, olyasmi, mint amit a fémesztergályosok használnak. A másikra - egy belső felületek símítására használt - úgy vigyázok, mint a hímestojásra. Azt gondolom, hogy nekünk, kezdőknek, amíg nem áll kézre rutinszerűen a kés, nagyobb keresztmetszetű, erős, rugalmas késekre van szükségünk, főleg a nagyolásnál. Én még inkább "kaparom" a fát, ehhez nagyon bevált a 8x8 mm keresztmetszetű gyorsacélból készült kés. A Sorby honlapján láttam egy egyszerű változatot, azt köszörültem.

http://www.robert-sorby.co.uk/scrapers.htm

Nekem bevált, jól használható a még alaktalan fa nagyolásánál is. Gyakran járok veterán börzékre, ott rendszeresen előfordul ilyen alapanyag, jó áron (200 - 500 Ft). Tanácsolom ezt neked is. Ha nincs ilyen lehetőséged, akkor kicsit drágábban + postaköltség a Vaterán is találsz.
Üdv, Dezső
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Stubó: a 16x3-as keresztmetszet keskeny leszúrónak nagyon jó nem túl nagy mélységig. Sőt anyagtakarékos leszúrásnál kifejezetten kedvező a vékony "penge". Ilyenkor persze a kés az élén áll. Lapjára fektetve a 3mm azonban tapasztalatom szerint csak egészen kicsi késtartón túli kinyúlásig jó, ha 1-2 cm-re vagy pláne mélyebbre kell benyúlni, akkor beremeg. Ha lapján fektetem, a 4 mm-es nemrég vett Pilana kaparókésem is 2 cm kinyúlás környékén már kezd beremegni. A fehérvári találkozón kipróbáltam egy 7mm vastag kaparót, nos, azzal már komolyabban lehet dolgozni. Ha hozz tudsz jutni 7x20(25)-ös HSS anyaghoz, azt mindenképpen vedd magadhoz! (Sőt lehet még vastagabb is.)

Dezső: Milyen esemény a veterán börze? Hol szokott ilyen lenni, hogy lehet ilyenre rátalálni? Ez olyan mint az ócskapiac, csak más a neve, vagy egészen másról van szó?
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Mikapu3!
Én is gondoltam legalább,5-7mm anyagra,nem tudom amit én készítettem próbára lapos reszelőből,az milyen vastag. De az én bizonytalan kezemben az is beremegett,sőt az anyagot is majdnem kivágta.

Üdvözlettel.

stubó
Avatar
Dezső
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.05.24. 10:28

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: Dezső »

Üdv Mikapu!

Az egyik hobbim a sok közül, hogy a gyerekkori Verhovina járgányomat életre keltsem. Emiatt járok veterán börzére. Itt elsősorban veterán motorokhoz, de autókhoz is kaphatók mindenféle rozsdás vasak. Nos, ezek között aztán a kereszteletlen c.gyereken kívül minden előfordul. Itt szoktam bogarászni szerszámok után is. Itt találod a műsort a jövő évre:

http://oldmotors.hu/index_elemei/Page433.htm

Ha van időd, nézd meg ezt a feeling miatt:

http://www.youtube.com/watch?v=VwfezYvt ... WoANj7ht7w


De időnként a falusi piacok ócskásainál is lehet látni szerszámnak látszó tárgyakat...

Üdv, Dezső
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Dezső.

Ez a börze nagyon jó. Elmentettem a börze naptárt,mert ide ki kell menjek. Szeretem az ilyet. Köszi hogy feltetted a linket.
Igaz hogy elégé eltértünk a témától,de bízzunk abban,hogy nem kapunk ki.

Üdvözlettel.

stubó.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: kovi »

[quote="stubó"]Szia Mikapu3!

Megnézem a honlapjukat, de sajnos nincs fent eszterga kés,ahogy mondtad is.
Közben nézegetem a HSS gyors acél késeket is és ha össze számolom akkor az olcsóbb lenne, mint a kész faeszterga kés. Kérdés az hogy amit árulnak HSS gyors acél késeket,HRC 63.keménységi jelzésű, azok mennyire tartják az élüket?
Kérdés::Simító késnek elég a 16*3*160 gyors acél,vagy ha nem akkor milyet ajánlotok?
A Fairtool érdemes rendelni?

Szia Stubó!

Mikapunak igaza van, ne gondolkozz 3mm-es vésőben. Minimum 5-6mm szükséges.

Én már többször is rendeltem a Fairtooltól, az áraik jók. Ha megfigyeled a honlapjukat akkor láthatod, hogy kétféle HSS anyaguk van. Az egyik sima HSS jelöléssel megy, míg a másik HSS Co10 jelöléssel. Vagyis a másodiknak magasabb a cobalt tartalma. Elvileg ennek sokkal jobb a minősége, viszont kb. 50%-al magasabb az ára.

Ha úgy érzed még kezdő vagy a az sk. kések terén akkor talán elsőre elég az olcsóbb változat is. Már az is sokkal jobb minőség mint az Uni-Maxos vagy a Holzmannos alap készlet.

Üdv

Kovi
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Kovi.
Nézegettem a Fairtollnak az acél késeit,elég sok választék van még,és az árak is jobbak,mint a kész késeknek. Úgy néz ki hogy találtam valakit,aki profilra köszörüli a késeket.

Üdvözlettel.

stubó
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Szerszámokról.

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Üdv Mindenkinek!

Sikerült vásárolnom holker késeknek való HSS minőségű anyagot.
Az a kérdésem, hogy a kés profil kialakítása után szükség van-e még a kés edzésére is, vagy utána már használható?
Üdv: Sjózsi.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég