Faanyag védelme

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Van egy téma, mely komolyan foglalkoztat egy ideje. Ez pedig, hogyan védjem meg az értékes faanyagot attól, hogy a bogarak tönkre tegyék. Egy hónapja vettem észre, hogy a kb. 2 éve beszerzett faanyagaim mehetnek a tűzre, mert a cincér lárvák metró alagutakat rágtak bele. Tölgy, alma, körte,bükk,vadkörte kb. 1m3.

Szeretném megkérdezni a tapasztalt fórumtársakat, hogy van-e valakinek valamilyen jól bevált módszere a bogarak és lárvák ellen?

Üdv

Kovi
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szia, Kovi!
A bogarak ellen a legjobb védekezési mód: azonnal feldolgozni az anyagot... :? :?
Egyébként meg köszönd meg nekik, hogy kevesebbet kell forgácsolnod! Ha tennél tervrajzot az anyag mellé, tudnák, hogy merre rágjanak! Talán segítene a kerítés is, természetesen nem kirekesztési szándékkal!!-csupán terelni kell a jó szándékú rágcsálókat...Vagy tegyél ki nekik "rágófát" valamilyen jó kemény egzótából, pl. Wenge, vagy ébenfát. Ez nálunk ritkaság számba megy, így valószínű, hogy az ínyencek elsősorban ennek esnek neki, megtömik a potrohukat és már csak fanyalogva nézegetik a kerti dió, körte és cseresznye rönkjeidet.
Van egy hatásos fakonzerváló anyag, de ezt csak a régi tárgyakra javasolnám, mert nem olcsó. Fónagy István forgalmazza a "Jobeck" márkájú fakonzerváló olajat, ami garantáltan elkedvetleníti a rágcsálókat. www.jobeck.hu honlapon minden info elérhető.
Remélem, sokat segítettem! üdv: fakéz
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Kovi!
A nyers faanyagot hosszára felfűrészelni különböző vastagságra, attól függ mit akarsz majd esztergálni.
Hézag tartó léceken kell tárolni árnyékos helyen vagy letakarni de csak a tetejét.
A végeit kend be valamivel. Egy kis idő után a kérget szedd le róla, mert oda költöznek be a bogarak.Onnét indulnak munkába.
Üdv: farongáló.
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Jenő!

Köszönöm, sokat segítettél! legjobban a rágófa ötlete tetszett.
Azt gondolom megtanulok hozzá cincérül, hogy el tudjam magyarázni nekik a használatát :l

Szia Géza!

Azt hiszem kicsit félre értettél. A felfűrészeléssel és a hézagolással és a tárolással már tisztában vagyok.
Ettől független a farógók tevékenysége. Ráadásul ha levszem róla a kérget, akkor később nem tudok kérges karéjtálat készíteni.

Találtam egyébként bogarak elleni favédőszert, amivel le kell kenni az anyagot és állítólag elpusztítja a benne lévő lakókat, de ezek sajnos megszínezik az anyagot. valamint kitűnően használható még a hidrogén peroxid is, mert lekenve, egy pár napra bezsákolva elpusztít mindent. Viszont ezt a szert használják a sötétebb faanyag szőkítésére is. na most mi lesz a diófából, ha kiszőkül?

tehát olyan módszert keresek ami a kéreg alatt lévő petéket, gombákat, bábokat, bogarakat elpusztítja, de nem bántja a fát. Így ha nem sikerül időben feldolgozni (megesztergálni) a faanyagot, akkor bátran elővehetem 2-3 év múlva is.

Köszönöm a segítségeteket!

Üdv


Kovi
Avatar
Laci71
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.11.04. 14:08

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: Laci71 »

Szia Kovi!

Nekem egy nagyon egyszerű ötletem van,ami máshol bevált.
Csinálj a faanyagaid fölé egy fólia sátrat és egyszerű borászati kénlapot égess el alatta,kb 1m3 faanyagnál 10-12 kénlap elég .
hagyd zárva,hogy a kéngáz bent maradjon és egy párnap múlva ismételd meg ,nem színezi a fát és utólag nem marad semmi méreganyag a fába.
Egy próbát megér, néha a legegyszerűbb dolgok a leghasznosabbak :)
Üdv: Laci71
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Laci71!

Köszi az ötletet! lehet, hogy működik is. SAjnos hely hiány miatt nem biztos, hogy ki tudom próbálni.
Bár kisebb mértben lehet, hogy igen. Meglátom. ha lesz eredmény, majd beszámolok róla.

Kovi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi: A bogár a kéreg-fa határterületet szereti legjobban, pláne ha még valamennyire nedves is a fa. Ha nem szeretnél bogarakat, első dolgod legyen, hogy lekérgezed a fát. Persze akkor valóban nem lesz kérges karéjtálad. Így meg lett 1 m3 bogárrágta tűzifád.
Ha már benne van a bogár: azonnal kérgezni és minden kérget, háncsot ki a műhelyből, sőt a legjobb egyből elégetni, vagy a veteményesre teheted talajtakarónak.
Utána: ha a beljebb lakóktól is szabadulni akarsz, csak a gázosítás az eredményes. Hogy kénlappal, vagy harci gázzal, az döntés dolga. Csak légy óvatos, neked ne legyen semmi bajod.
A rovar elleni felületkezelő szerek (melyek elszínezik a fát, pl a tetőszerkezetekben használják) hatása: a bogár utálja és nem megy bele. Viszont ha már benne van, olyan mélyre a szer nem jut el, tehát egy generáció kifejlődik (közben rág), majd távozás után a felületkezeltbe nem megy még egyszer vissza. Így tehát felületkezelt tűzifád lesz.
Mégis azt mondom inkább: a kéregtől szabadulj mielőbb.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kovi!

A szúvakkal már nekem is volt gondom, én gázosítottam. Nem egyszerű, mert lehetőleg hermetikusan zárt tér szükséges, hogy ne illanjon el a hatóanyag.

Bútor restaurálás témában láttam, rovarmentesítésre használnak hőkamrát. 50-60 fokos hőmérsékleten tartják a fát (bútort) pár napig, a levegő nedvességére ügyelve a repedést elkerülendően.
Ehhez az eljáráshoz szerintem egy otthoni szauna kiválóan megfelel, ha van esetleg. Sajnos én nélkülözöm.
Üdv, Robó
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Robónak valószínűleg igaza lehet: szaunában még sosem láttam szuhokat. Vagy nem szeretik a meleg(ek)et, vagy a szaunapad nem ízlik nekik. Ennek holnap a végére fogok járni... addig is jó pörgetést! üsdv: fakéz
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Faanyag védelme

Hozzászólás Szerző: kovi »

Utána: ha a beljebb lakóktól is szabadulni akarsz, csak a gázosítás az eredményes. Hogy kénlappal, vagy harci gázzal, az döntés dolga. Csak légy óvatos, neked ne legyen semmi bajod.

Legfeljebb nem leszek bogaras! :l
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég