Te hogyan csinálnád?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Téma indító.
Tisztelettel: Varifer
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Szia varifer!
Jó a kérdés és elég összetett A kérdésem az hogy a topik mely témát érintsen.
-egy munkadarab elkészítésének mikéntje?
-munkamódszerek /ki mivel és hogyan/
-technikai megoldások /gép építés,kiegészítők faipari gépek/
-vagy általánosságban /ki milyen megoldásokra keres választ/
Csak azért kérdem mert az idő előrehaladtával a remélhetőleg sok bejegyzés közül nehéz lesz az éppen szükségeset kikeresni.Vagy lehet hogy rosszul gondolom akkor bocs.
Üdv János
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
Mafk.Admin
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.01.10. 19:36

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mafk.Admin »

Sziasztok!

Arra gondoltam, ezen témán belül lehet altémákban tovább boncolgatni a kérdést.
Így a kérdező ha nem talált a kérdésére választ nyit egy új témát.
Tehát nem itt, hanem új témában beszélgetve tovább.
Üdv: Admin
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Nem tudom, jó helyre kerül-e a téma, de fordulatszám megválasztás ügyében szeretnék egy kicsit diskurálni.
Nekem egy szimpla Güde esztergám van, az a fajta, ahol 4 áttétel segítségével 4 fordulatszám áll rendelkezésre (850/1250/1750/2150), ezért - ha nem akarok a folyamatos állítgatással bíbelődni - nekem az optimális fordulatot kellene megválaszanom, de legalábbis a legkevesebb átállítással eljutni a kezdőanyagtől a végső fázisig.

Sokfelé, sokféle véleményt olvastam, az általános vélekedés az, hogy kemény fához használj alacsony fordulatot, puhához meg magasat.

Az én olvasatom/tapasztalatom/józan paraszti eszem viszont persze azt mondatja velem, hogy a nyers kuglinak indulj alacsony fordulattal (ami még esetleg nincs kibalanszírozva) aztán ha már leszedted/kibalanszíroztad, adj neki több fordulatot.

Na és akkor itt jön a kérdés: mennyire helyes módszer ez? Teszem fel, ha egy akác kuglit akarok esztergálni, mennyire helyes taktika az, hogy ha egy idő után emelem a fordulatot (ahogy az nyersanyag már alakul), illetve érdemes a fent leírt "aranyszabályt" választva megmaradni alacsony fordulaton, hiszen végső soron egy keménynek mondható fáról van szó?

Nyílván a helyes fordulatszámnak szerepe/hatása van:
- mennyire lesz sima a "késztermék" csiszolás előtt
- leforgácsolt fa mennyisége/minősége
- az a fránya idő-faktor

Elnézést a körülményes leírásért, nyílván a kezdő úgy van vele, hogy kipróbálgatja, melyik "taktika" a célravezetőbb, de nyilván a tapasztalt mesterek tudnak jó pár tippel/ötlettel/trükkel szolgálni, jelentősen megkönnyítve a kezdő dolgát.

Előre is köszönöm!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Morovik
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2012.01.12. 05:40

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Morovik »

Szia kiscsisz!
Ez igazán jó kérdés! A szakma, amit diagramban ábrázol ez az optimális. Persze ez faanyagtól, késtől is függ szerintem + ki mit szokott meg. Az optimálist azt nagyon könnyű leírni de sokszor a gyakorlat szerintem más. Nekem ilyen gondom nincs egy fordulatom, van 1250 mindent, ezzel készítek, megszoktam.
-0.jpg
"Soha nem késő,hogy azzá válj ami lehettél volna" (George Eliot)
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Ahaaa, szóval az átmérő növekedésével csökken (fordítottan arányos) a fordulatszám és vica versa.... Érdekes, de jó látni egy ilyet, mert ez alátámasztani látszik az én gondolkodásmódomat.
Mindenesetre ez azt sugallja nekem, hogy a tegnap este megkezdett kb 12 centis kuglim kb 6 centisre való ledurvázása után, próbáljak egy sebességet felfelé váltani... ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
jmedvegy

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Mivel mindennel valahol összefügg: annyit mindenképpen hozzá kell tenni, minél nagyobb a fordulat, és rossz a kés élezése, az egyre jobban melegszik, ami egyrészt az anyagot, másrészt a kést teszi tönkre. Tehát érdemesebb kisebb fordulaton, de éles késsel dolgozni. Minél inkább vág, annál kevésbé melegszik a szerszám.
Puhafánál - ld fenyőfélék - a rostok a nagyobb fordulaton tehetetlenségük okán nem képesek elmozdulni, így kevésbé éles szerszámmal is jól megmunkálhatók, mint az átmérőjüknek megfelelő fordulaton. Ezért is érdemes egy kissé magasabb fordulaton megmunkálni, mert így rosszabb késnél is jobb felület alakítható ki.

További szép napot!
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia Jmedvegy.

Hozzászólásoddal vitába szállnék,éspedig:
1/életlen késsel se lassú se gyors fordulaton nem lehet és nem is szabad esztergálni,mert balesetveszélyes
2/A munkadarab fordulatszáma határozza meg a kés előtolását.ugyanazon fogásmélységet magasabb fordulaton hamarabb végig tudsz vinni a munkadarabon.
3/a fordulatszám nagyon befolyásolja a felületet,nem mindegy ,hogy mennyit kell csiszolni.
4/ a fenyőfélék esztergálása azért nehezebb,mint egy normál keményfáé.mert a keményfák száliránya a hossztengellyel egy irányba fut,a fenyőé össze-vissza.
És még egy megjegyzés,ha a kés éle nem megfelelő,azt a fordulatszám változtatása nem fogja rendbehozni.
üdvözlettel.drehas
jmedvegy

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Elnézésedet kérem, de hozzáfűzéseddel ellenvéleménnyel kell hogy éljek.

1. Aki kezdi, aligha fog tökéletesen éles késsel rendelkezni, vagy a beszerzett kés anyagának okán (olcsóbb készlet, stb.) annak éltartóssága is megkérdőjelezhető. Egy szó nincs itt életlen késről. Borotvaéles kés rossz metszőszögön is balesetveszélyes, ld faesztergályos késnyom. Az életlenségből adódóan az inkább kapar, ezzel együtt jobban melegszik.
2. -3 Itt némi ellentmondás lakozik. Gyorsan én még nem tudtam szép felületet kialakítani, én az egyenletes sebességgel való megmunkálásra szavazok. A felület minőségét - vissza a kaptafához - pedig a használt kés éle határozza meg. Ha a kés vág, és nem kapar, akkor nagyobb fordulaton, kisebb "előtolással" szebb felület érhető el, ld hántoló kések használata. Gyorsabb munka helyett inkább megfontolt és magabiztos megmunkálásra törekednék.
4. Ez sem teljesen igaz. Összekevered a göcsösséggel. Ott valóban forog a szálirány, főleg a csomók környezetében, azonban a fenyőfélék rostjai gazdagon tartalmaznak gyantát, mely a rostok közti részt kitöltve, göcsmentes, szép tükrösen vágott anyag esetén is, azok erő hatására könnyebben kiszakadhatnak. (Kifejezetten a tavaszi (nyári) pásztákon figyelhető meg a leginkább, gyantatáskák is itt keletkeznek leginkább.) Keményfák esetén a körte ugrik be elsőre, mint szabálytalan szálirányú fa, ezért is használják a bútoriparban svartni vagy funér gyártásra előszeretettel. A cseresznye anyaga is általában csavarodott jelleget mutat. Akkor hol van itt a párhuzamos szálirány? Gyökéranyag esztergálással pedig nem is ragozom, az nem is ide passzol.

Az utolsó megjegyzéssel magam is egyetértek. De ajánlom kipróbálásra ugyanazon késsel, ugyanazon fenyőanyagot magasabb fordulaton megmunkálni. Lehet összehasonlítani, aztán lehet dönteni, ki melyiket választja.
Nem kívánok vitázni, a magam részéről lezártam a témát.

További szép napot!
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia.
" Nem kívánok vitázni, a magam részéről lezártam a témát."
Én is.
drehas
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég