Te hogyan csinálnád?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szia, stubo!
Mindenképpen száraz és nem illatos fát. Pl: hegyi juhart, kőrist, gőzölt bükköt. Az átfúrás nem egyszerű feladat, ezért azt javaslom, hogy a kívánt keresztmetszeti méretre ráhagyással szabd le az anyagot,ha lehet, egyenes szálú legyen! Ha sikerült a furatot közelítőleg tengelyben elkészíteni, ezen fogd be csúcs közé, így biztosan futni fog a megesztergált palást a tengellyel. ( nekem 10 db-ból 3-nak elment a furata) Sok sikert! üdv: fakéz
jmedvegy

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Alapvetően bükkfából. Majd minden kereskedelemben kapható kürtőskalács sütő is ebből készül.
Idővel amúgyis átitatódik a zsiradékkal, az meg megfelelően impregnálja.
Formáját tekintve enyhén kúpos a csúcs vagy vég felé, hogy sütést követően le lehessen venni a kalácsot.

Sok sikert!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Sziasztok!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Igyekszem a leírtak alapján elkészíteni,és ha sikerül akkor boldog leszek.

Üdvözlettel.
stubó
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia stubó!

Nekem kb. 3 éve készítettek, szintén száraz bükkből. A nyélnek kézi fúróval fúrtam a lyukat, ha nem is lett tökéletesen központos, a célnak megfelel.
Üdv: Sjózsi.
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Én is készítettem korábban kürtőskalácshoz fát. Egy ötlet hozzá, ha nincs megfelelő hosszú fúró kéznél. Én a két végébe fába való metrikus tiplit csavartam, amibe aztán hosszabb csavart tekertem. Így viszonylag egyszerűen elkészíthető, kb. 30 cm-es fát csináltam. Most hogy belegondolok, a tipli el is hagyható vastag facsavar használatával, még egyszerűbb. :)
Persze ahogy fakéz is említette, fúrás után két csúcs között érdemes készre pörgetni.

üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Sziasztok SJózsi,Robo!
Köszönöm a hozzá szólást és a jó ökletett.
Kiderül hogy milyen sokan készítettek már,kürtős kalácshoz fát.
Számomra azért is jó,mert mindenki meg ossza a tapasztalatát.
Köszönöm mindenkinek.

Üdvözlettel.
stubó
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A kérdésedre kapott válaszok szerint a javasolt fák: bükk, bükk, gőzölt bükk, hegyi juhar, kőris, meg még egy féle fa, a sodrófa. :)
Tőlem is kértek már kürtőskalács formát. Az átfúrást úgy oldottam meg, hogy nem fúrtam át, hanem mindkét végén kb. 10 cm mélyen fúrtam azzal, hogy nem átmenő fém nyele lesz, hanem egyik végén a hosszú a fogóval, a másik végén pedig csak rövid fém csonk a feltámasztáshoz. Mindkettő beütve amíg bemegy. Néztem a profi sütőknél mi a megoldás, többnél is azt láttam, hogy hasonló kétrészes a fém nyél és a támasztás, de kb 5 cm átmérőjű fémkorongot hegesztettek a fém nyélre és csapra és a fémkorongokban 3-3 furat és facsavar adja a biztos rögzítést.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: stubó »

Szia Mikapu3!

Köszönöm a segítő válaszod.
Mint ahogy kiderül,nagyon jó és könnyen kivitelezhető megoldás,a két oldali befúrás,a teljes átfúrás helyett.
Bükk fából csinálom,mert az van nekem is.
Sodrófám is van,de ha elhasználom és nem sikerül,akkor a feleségem nem tud mivel elverni. :lol:

Üdvözlettel.
stubó
Avatar
Tibor
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2012.05.24. 12:33

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Tibor »

Szevasztok.
Többen érdeklődtek, hogyan készült a gém. Egy 80x80mm vastag, és 35cm hosszú gözölt bükk fából, keskeny szalagfürésszel lett kialakitva a forma. Elöszöra madár oldalára fektetve,lett kivágva az oldal profil .A nyak , a fej és a törzsnél lévő nyilást, úgy alakítottam ki, hogy a hátba simuló csőr hegyénél mentem be a keskeny fürésszel.
(igy csak egy lapnyi rés keletkezett a csör hegye, és a hát között). A készre munkálás után a nyak enged annyi hajlást, hogy a csör hegyét belehesen ragasztani a hátba. Igy úgy tünik mintha a madár tollászkodna,. Ezt követöen a mellkasára fektetve kivágtam az előre felrajzolt, keskenyedő nyak, törzs és a láb részeknél.
Ezután a hozzáférhető helyeken szalagcsiszoló géppel formára csiszoltam és a lehetséges helyeken átgömbölyítettem. A többit külmböző fiónomságú ráspollyal reszelővel csiszoló vászonnal, és sok-sok kézimunkával készre alakítottam. Bocsi , de nem használtam esztergát. Bár érdekes szakmai feladvány lenne, kitalálni hogyan lehet esztergán elkészíteni?
Rajta: próbáljuk meg közösen megoldani.
Üdvözlettel :Tibor
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Tibor!
Akár hogy csináltad remek munka!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég