Te hogyan csinálnád?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Ezek a cuccok most készültek, de mégsem a "Most készült" topikba tartozik bemutatásuk, mert még nincsenek készen. A múltkor mutattam, hogy szert tettem némi akác tumorra. Most próbálgatom.
3143 D 12 cm, H 6 cm tálka. Az erdőről hozott fa ugyebár eléggé friss. Ezen a darabon a tumor tiszta szíjács, tehát még nedvesebb volt. A viszonylag vékony fallal (kb 3 mm) elkészült tálkát azonnal olajoztam, de 2 nap alatt, ahogy száradt eléggé deformálódott. A tumoros rész eredetileg simára csiszolt felülete meg kicsit ragyásra száradt. Tanulság: előesztergálni kell, majd félretenni száradni és később befejezni.
3144 Minden esetre szép a rajzolata. Ez itt nem napkitörés, hanem az előző tálka fenekén ahogy a lámpafény átszüremkedik.
.
A kérges részek leesztergálása eléggé eszi a kés élét, hiszen évtizedek szelei hordta porral van tele.
3146 Kísérlet 1. Itt van ez a kép: http://australianburls.com/AustralianBu ... sting2.jpg ami szerint az australianburls embere nagynyomású vízsugárral kérgezi a fadarabjait. Mikor még sokat hegyikerékpároztam, vettem egy nagynyomású "vízköpőt" a bringa sártól tisztítására. Most ezt előkaptam, de az akác vastag kérgével a nagyobb fadarabon nem sokra ment. Igaz rengeteg szemetet mosott ki a kéregből, de a kérget nem tudta letakarítani róla. Ez H 23, D 23 cm-es fadarab.
3145 Kísérlet 2. Nos, az előesztergált fadarabbal több sikerem volt, hiszen keskenyebb kéregcsíkot kellett eltávolítani. Az eredmény egész jó: a tetejéről le- és az oldalából kilőtte a kérget. Igaz, hogy gyorsan rá kellett jöjjek, ez nem kifejezetten hideg időre való mulatság. A visszaverődő víz derékig teljesen eláztatott, mire ezzel a darabbal végeztem. Gumicsizma + esőnadrág ajánlott. Az eredmény ugyanakkor nagyon tetszik. Ezt megpróbálom belül készre csiszolni, a külsejét pedig készre esztergálni, majd leszúrni a felfogó csapról. Azt hiszem jó lesz.
.
Lehet, hogy meg kellene próbálnom valamiféle nagyobb edényben a kérges akác tumorokat megfőzni, hogy a kérgük meglágyuljon és könnyebben le lehessen takarítani a vízsugárral. Meg az is lehet, hogy a nagyobb teljesítményű nagynyomású takarítóeszköz elbír a vastagabb kéreggel is. Majd megpróbálok ilyen masina közelébe kerülni. Ha a tumorgérgezésben több tapasztalatom lesz, majd elmesélem.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Jó ideje gondolkodom azon, hogy szeretnék egy "kívül-belül" esztergált gyertyatartót. (Sajnálom, máshogy nem tudom megfogalmazni :))
Így hát kísérletezésbe kezdtem, mert hát 1) abból tanul az ember 2) valahol mégiscsak el kell kezdeni.

Szerintem a tapasztalt mestereknek újat itt nem fogok mondani, mutatni.

1. Fogtam tehát 4 ugyanolyan vastagságú, fenyő téglatestet, és egymáshoz rögzítettem.
Rögzítésként sima szigetelő-szalagot használtam. Az így kapott testet 2 csúcs közé fogtam.

3211

2. Az első pörgetések, és a szigetelő-szalag újbóli szorosra húzása után rájöttem, hogy a rögzítés semmit sem ér, tehát alkottam a test két végére két rögzítőt, megint csak fenyőből. A rögzítő közepét 6-os fúróval kifúrtam, egyrészt azért, mert így, amikor a megmunkálandó testre rögzítem, pontosan tudom illeszteni annak a középpontjához (átkukucskálásos módszerrel), másrészt meg a forgócsúcsom csatlakozásához ez majd kelleni fog.

3210

Ezt a rögzítőt facsavarral rögzítettem a négy "gerezdhez" és megkezdtem a megmunkálást.

3209

3. A rögzítő, a szigetelő-szalaggal együtt is kevésnek bizonyult, a gerezdek bizony elmásztak egymáson/egymástól, de hát lévén, hogy ez egy kísérlet, nem estem kétségbe. Az elsődleges megmunkálás után fordítottam a gerezdeken, hogy a kiesztergált rész befelé nézzen.

32083207

4. Következett az újbóli megmunkálás, és valahová ide jutottam:

3206

5. Ez mind szép, és jó volt, de a leszúrásnál elkapkodtam (és persze sem a rögzítő, sem a szigszalag nem tartott) így hát a munkadarab kiugrott a két csúcs közül, ráadásul a forgórész felőli rögzítő - lévén hogy 5 mm-es fenyőből volt - ketté repedt, így hát nem maradt lehetőségem még egyszer visszafogni, és leszúrni.
Maradt tehát a körfűrész, így a végén kaptam 4, nagyon extravagánsan kinéző fenyő darabot, amelyet még ugyan összeragaszthatnék, de az egész nem ér annyit... :)

3205

Sokat tanultam ebből:

1. Az elsődleges rögzítéshez faragasztót fogok használni, de csak néhány milliméter hosszan. Megmunkálás után ezt a rész fűrésszel levágom.
2. Amikor átfordítom a gerezdeket, megfelelő helyet hagyok az újbóli ragasztásnak, és ott már fixre ragasztom. Így leszúrás után nem esnek már szét a gerezdek.
3. Megtanultam, hogy tudnék íves fogantyút esztergálni... például asztalfiókra... :)


A végén már csak az érdekelne, hogy ez a technika, kombinálva Sjozsi / Janika eltolt tengelyes esztergálásával, vajon milyen eredményt hozna?
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: Ilyenre még nem bátorodtam, de sok e technikával készültet láttam mát interneten. Főleg karácsonyfadíszeket.
A végek rögzítésére sokan a ragasztópöttyöt használják, ami aztán szétpattintható. Ugyanakkor Fakéz tapasztalata szerint (kigyúlt a fény nála) sokkal egyszerűbb ha végenként 4 előfúrt lukba hajtott facsavart használ az erre vállalkozó. Erősen fog, könnyű összeerősíteni, meg aztán szétszedni is. Nyilván ennyi túlmérettel kell a 4 léc hosszát vágni. (Mivel ezek négyzet keresztmetszetűek, így a téglatest helyett inkább négyzet alapú hasábok, vagy egyenlő oldalú lécek.)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kiscsiszi!

Amivel te próbálkoztam ilyen technikával. A végeredmény a tűzön kötött ki mert nem tetszett a végeredmény.
Amit láttam videót róla azon a négy fa összeragasztását első alkalommal úgy oldottták meg,hogy a fa közé egy papír lapot ragasztottak. A megmunkálást követően egy véső segítségével a papír mentén fog a ragasztás engedni. Szerintem ez a legbiztonságosabb módja az esztergálásnak.
Üdv. Pozsi
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia Kiscsiszi!

Mellékelek egy régebben készült gyertyatartómat. Én annó első ütemben csak jól összeszorítottam a 4 darabot (hilti szalag mindkét végén), de kicsit elmozdult. A kifordítás, megtöltés után már véglegesre ragasztottam, és úgy esztergáltam.
25862587
Üdv: Sjózsi.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Nos, a tegnapi tapasztalatok alapján ma reggel újrapróbálkoztam.
A Mikapu által javasolt facsavaros rögzítés megoldás lényegesen jobbnak bizonyult a gerezdek rögzítésére, de nagy igazság, hogy a fenyőt nem erre találták ki.... Elkezdtem lefotózni a folyamatot, de a végeredmény olyannyira nem tetszett, hogy inkább úgy döntöttem, nem osztom meg a fotókat. Sajnos a külső esztergálás folyamán, amikor a kés találkozott a belső kiesztergált felülettel, szépen kirojtozta az éleket, és ezen még a csiszolás sem segített.

Az új terv most az, hogy ismét nekifogok, de akác gesztet fogok használni, és szalmiákszeszes füstölést alkalmazok.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Több alkalommal is láttam az oldalon esztergált bors-örlőt.
A héten megnéztem egy ilyennek a "hardverét", tehát magát a fém belsőt, ami az őrlésért felelős.
A kérdésem viszont az lenne azon fórumozókhoz, akik csináltak már ilyet, hogy milyen milyen mechanizmust alkalmaznak ők? Valami olyasmi, amit fából ki lehet alakítani? Esetleg magát az őrlő részt be lehet szerezni valahol?

Szeretném a páromat egy ilyennel meglepni (mármint bors-örlővel, és nem az örlő-mechanizmussal), akkor talán jobban el tudom fogadtatni a hobbim.... :)


Köszönöm!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kiscsiszi!

Nem olvastad még el az összes fórumot, erről már volt szó itt megtalálod.
Üdv. Pozsi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

A monoton tevékenységet nem szeretem.
Most bevállaltam 3x8 kis poharat, hogy segítsem munkámat úgy gondoltam, hogy 35 átmérőjű forstner fúróval elő fúrok.Megéleztem, mert már nyomott de cefetül, de forgácsolni nem nagyon akart. Hogyan lehet és kell élezni ezt a fúrót? Mert most már van 2 db viszonylag jó minőségű fúrom amit nem szeretnék elrontani.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Pozsi, a kezdetek kezdetén, amikor csak két csúcs között tudtam befogni, a legtöbb poharamat Forstner fúróval fúrtam ki.
Én lamellás köszörű koronggal (kis-flexbe foghatóval) éleztem a fúró "fának nekifekvő" oldalát, a képen látható irány szerint.

Talán látszik.

3272

Csak nagyon halványan nyomtam neki, talán egyszer-kétszer húztam át, annyi elég volt neki, és már "harapott" is.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég