Te hogyan csinálnád?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kedves Valzso!
E baráti társaságban többnyire, azaz mindig tegeződünk. Úgy látom nem faesztergályos hobbistaként, hanem vevőként jelentkeztél be a fórumra.
A túl nagy a kép problémára nagyon egyszerű a megoldás, át kell méretezni max 800 px hosszabbik oldali képméretre például photoshoppal vagy bármely egyéb képszerkesztő programmal és máris lehet feltölteni. Kép vagy rajz nélkül, persze beméretezve, a kérdésre elég nehéz válaszolni.
A fokosnyélnek végig kör a keresztmetszete? Ugyanis a kalapács, a csákány, a balta és fejsze és egyéb sújtó szerszámok nyelei szinte sosem kör, hanem ovális vagy más, a körtől eltérő keresztmetszetűek. Ha a fokosnyél is ilyen, akkor azt (a) ősi módszer szerint faragópadon vagy más faragási módszerrel (b) szerszámnyél másolómarón lehet elkészíteni. A lényeg, hogy nem esztergán.
Ez a bajonettzáras rejtett kés pláne elég rendkívüli kérés, arról mindenképpen fénykép és rajz kellene, továbbá ahhoz a "fészek" elkészítése szinte biztosan nem faesztergályos feladat, de ennek eldöntéséhez is kellene a kép. Szóval méretezd át a képet és töltsd fel, hátha lesz rá vállalkozó.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Ismét segítséget szeretnék kérni.
Fűszertartó dobozkákat (pl.: só szóró) szeretnék készíteni, ahol fontos hogy a doboz fedél akkor se essen le, ha fejjel lefelé fordítom.
Bár olvastam a "hogyan lehet menetet készíteni dobozra/dobozfedélre" témát, de sajnos ennek megvalósítására nincs lehetőségem.

Milyen technikák állnak ilyenkor rendelkezésre, hogyan lehetne ezt megcsinálni? (az egyetlen ötletem az, hogy a doboz fedelét a doboz oldalán átmenő kicsi kis facsavarral rögzítem, de hát ez abszolúte nem elegáns megoldás)
Lehet, hogy túlkombinálom, és elég lenne ha a dobozfedél pontosan passzolna a dobozba, pont annyira, hogy kézzel még eltávolítható legyen? ;)

Elnézést a triviális kérdésért, inkább megkérdezem előtte, mint hogy olyat tegyek amit utólag megbánnék... :)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi: Készíthetsz menetes helyett bajonettzáras illesztést is. Pl az alsóba a horony, a felsőbe a csap, majd 4 cikkre osztva a szembefekvő cikkeknél a megfelelő részeket eltávolítod (faragás, Dremmel marás, csiszolás, ...), hogy utána egybetolva, majd negyed fordulattal elfordítva zárjon. Pontosabban védjen a tető leesése ellen.
Ha nagyon precíz munkát végzel, még kis ütközőket is beépíthetsz, hogy a negyedfordulatú zárás azon megálljon.
A bajonett-pályákat (csap és horony) elég erősre kell hagynod, hogy ne tudjon könnyen letörni.
Én ilyet még nem csináltam, de régebben volt aki már bemutatta itt ezt a megoldást.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Szia Kiscsiszi!

Az albumom 4.oldalán megtalálod a megoldást.

Üdv: bencezug
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Bencezug, Mikapu,
köszönöm a tanácsokat, marad tehát a bajonett-zár. ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Van persze más megoldás is: az alulról dugós. Tehát a sószóró testét alulról a teteje közeléig kifúrod forstner fúróval. Majd ha vékony falúra szeretnéd, ki is üregeled, de a legalján a borosüveg parafadugó átmérőig meghagyod. Tetején lukakat fúrsz a szóráshoz, aljába pedig sótöltés után borosüveg dugót ütsz. (Persze kiállással, hogy később ki is lehessen venni az újratöltéshez. Meg használhatsz saját esztergálású fadugót is.)
Nos e változathoz kíváncsi lennék mások tapasztalatára: A só ugyebár magába veszi a nedvességet. Így gyakori, hogy a sószórók lukai használat során eltömődnek. A fába fúrt lukak esetén ezzel mi a tapasztalat? Mekkora a célszerű sószórási lukátmérő?

A techno-csúcs-megoldás a sóőrlő. Olyan, mint a borsőrlő, csak a sóőrléshez való mechanikát, illetve őrlőművet kell beépíteni. Faesztergályos kellék web-boltokban szerte e világban kapható ilyen.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Sziasztok!

Én talán a legegyszerűbb megoldást választottam. Az alját kiüregeltem, a tetejét szoros illesztéssel készítettem. 1 mm-es furatokat tettem a tetejére, a finomabb só ezen ki tud jönni.
3404
Üdv: Sjózsi.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Elkészült egy sótartóm, a bajonett-záras megvalósítással, de 2 v. 3 fül helyett, csak 1 fül van, ugyanis így könyebb volt kifaragni a zárókupakból, illetve az ellenoldalt is elkészíteni.
Most azon gondolkodom, hogy hasonlóan sjozsi sima dugós megvlósításához, mi lenne ha ugyanezt a megvalósítást választanám, de egy kis mélyedést esztergálnák a dugóra, amibe sima befőttes-gumit raknék... Ez egy jó megoldásnak tűnik....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

kiscsiszi: befőttes gumi helyett javaslom a gumi úgynevezett O gyűrűt. Lehet hogy a 30-as vagy óriás sóhoz 50-es ejtőcső, WC tartály lefolyószifon O gyűrűi jöhetnek szóba. Vízszerelő boltban érdemes lenne körülnézni. Biztosan találsz olyan méretűt, ami neked éppen megfelel. Ha már gumi, ez sokkal korrektebb megoldás, mint a befőttes.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Először is BUÉK mindenkinek!
Kiscsiszi, a befőttes gumit én sem látom jónak. Ha van lapos gumilapod, pl. vastagabb bicikli (esetleg motor) belsőd, abból vágjál ki egy gyűrűt, kb. 8-10 mm széleset. A gyűrű belső átmérője legyen kisebb mint a kupak átmérője. A kupakba egy leszúró késsel (1,5-2mm a gumi vastagságának megfelelően) készíts hornyot 2-3 mm mélyet, amibe a gumi gyűrű bele illeszkedik.
Ha szerencséd van találsz méretben szélesebb gumi tömítő gyűrűt, ami alkalmas lehet. Ne legyen túl kemény.
A kupak illesztését ezzel a megoldással kicsit lazábbra kell venni, hogy a gumi elférjen közte. A kupak felrakásakor a gumi rásimul a záró felületre, levételhez nagyobb erő kell így nem fog leesni.
A gyári fafedeles dobozokon is ilyen záró-tömítő megoldások vannak.

Az O-gyűrű is jó lehet, de ahhoz szoros illesztés kell, vagy vastagabb gyűrű.

Nem tudom érthető e a leírásom, ha nem csatolok egy skiccet.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég