Te hogyan csinálnád?

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

OK, köszönöm mindenkinek.
Igazából a megoldás ugyanaz, csak a befőttes gumi kézenfekvő(bb)nek tűnt, mert az ugye mindenkinél van otthon a spázjban.... ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Sharky
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2012.01.12. 06:39

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Sharky »

Sziasztok!

Én a szilikongumis tömítő gyűrűt javasolnám, amiket csapágyházak tömítésénél is használnak!
Kisebb az esélye, hogy kicsípődjön vagy el deformálódjon a kupak felhelyezésekor.

Üdv,
Sharky ;)
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Egy kérdésben hadd kérjem a segítségeteket.

Bármennyire is próbálom a kialakított tál alját simítani, csiszolni, sajnos koncentrikus körök mindig maradnak benne - még ha aprók, és alig láthatóak is - annak ellenére, hogy az utolsó fogásoknál a tál szélétől a tál közepéig megyek holkerral, lassan, egy menetben, azaz megszakítás nélkül.

Nincs fúrógépbe fogható csiszloótárcsám, kézzel csiszolom.

1. A fúrógépes megoldás megoldaná ezt a gondomat?
2. Van valami általános javaslat/eljárás, amit ilyenkor követnem kellene? Pl íves élő simítókéssel végighúzni?

Köszönöm!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
jmedvegy

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Jellemzően - bár nem írtad milyen késsel dolgozol, mert a holkeres kés a homorú vésőn a tálkésig bármi lehet - a kés élszalagjának alsó sarka szokott fennakadni az oldalon, és ezért jönnek létre a koncentrikus körök. Egy megoldás lenne, hogy toló vágás helyett pl alakító vésővel, egy húzott vágást csinálsz, vagy a véső alsó élszalagján lévő sarkot leköszörülöd.

Egyébként csiszolásnál nem szükséges feltétlenül motoros megoldás, az uni-maxnál lehet kapni 50 és 75 mm-es átmérőben, tépőzáras megoldású valami ehhez hasonlót.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Egy kérdés, mert most ezzel akadtak nehézségeim.
Történt ugyanis, hogy szereztem egy nagyon szép, spaltos anyagot, de nem bötü felől akarnék nekikezdeni, hanem kettévágtam a a rendelkezésre álló "pogácsát" hosszában, és keresztszálas esztergálást szeretnék.

A problémám az, hogy a fa rostjai/szálai elég nagyok, és amikor a fa úgy fordul, hogy a kés párhuzamos a fa szálaival, akkor nem tudok megfelelően sima felületet kialakítani. Talán a csatolt kép egy kicsit érthetőbbé teszi.

3977

Mit javasolnátok?
Élesebb kés? Magasabb fordulat? Alacsonyabb fordulat? Toljam neki a csiszolópapírt, amíg csak le tudom azokat simítani, ha mással nem, hát csiszolással?
(Felvizeztem már, nyomtam neki alu-dörzsit is, "azt is ki kell próbálni" alapon)

Köszönöm!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
bardi
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2014.04.08. 06:41

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: bardi »

Szia!
Nem biztos, hogy a te anyagodhoz jó, de ilyenkor le szoktam engedni a tengelyvonal alá a késtartót és a kis élszögű simítókéssel szoktam óvatosan "piszkálgatni". Ha nagyon puha, akkor a fordulatot is ráadom. Sok kőris és tölgy anyagom van,enélkül a csiszoláshoz értelme sem lenne hozzáfogni. Ilyenkor a csiszolást kis fordulaton nagyon durva vászonnal szoktam kezdeni.
Üdv.
bardi
jmedvegy

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Próbáld meg a húzott vágást. A videón ugyan hossz esztergálással és tálvésővel mutatja, de ugyanígy lehet alkalmazni a fazonkésekre is. A lényeg valahol 1:30 környékén jön, de ha érted az angolt, akkor nézd végig, érdemes. Vagy rákeresel a Pull cut kifejezésre. Gyakorlottabban tudom még ajánlani a tolt vágást, push cut, ekkor viszont más része, a hegye dolgozik a késnek.
Viszont ha életlen a késed, akkor mindenképpen szőrözés lesz az eredménye, és sok csiszolás.

Szép napot!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Köszönöm mindkettő tanácsot.
Igazából én az elsőt alkalmaztam ("piszkálgatás"), ez a pull cut persze nagyon profi, de csak most ébredtem rá, hogy nekem spec ilyen késem nem mostanában lesz... :)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Ugyan hang nélkül néztem a munkahelyen, de az alatta lévő írás alapján úgy vélem az anyag hosszában esztergál, de a szálakra kereszt irányban úgy ahogy Kiscsiszi szeretné.

Kiscsiszi, ez nem annyira spec kés, hanem egy üregelő holker (bowl gouge) fingeranail profillal. Vagyis a sarkai hátra le vannak csapva. A késprofilok között találsz ilyet, amit korábban felraktam neked. Elkészítheted magad ha van már tál késed.

Üdv, Robó
Üdv, Robó
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Te hogyan csinálnád?

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

jmedvegy írta:Üdv!

Próbáld meg a húzott vágást. A videón ugyan hossz esztergálással és tálvésővel mutatja, de ugyanígy lehet alkalmazni a fazonkésekre is. A lényeg valahol 1:30 környékén jön, de ha érted az angolt, akkor nézd végig, érdemes.
Apám asztalos volt és kézi gyaluval is --ugy ahogy-- megtanitott bánni... no ott a nagyon finom felületeket igy lehetett elérni, ahogy itt a videón. Oldal irányban is viszi a kést és éppen, hogy hozzáér.
Egyébként akitől gyakorlatban is tanulgattam annó igy mutatta.... Előbb ne fogjon semmit a kés, majd igen finoman
emelni a kés nyelét és fogást venni... Nem kell hozzá különlges kés,sem itt sem ott, csak igen éles .
Többször próbáltam már ilyen nagyon "pudvás" anyagot, de ha nem volt kedvem, türelmem nagyon megfenni a kést, akkor szőrös volt a felület, de egyébként csiszolni sem kellett, sőt azzal még elrontottam is rajta.
üdv
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég