Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Lezárt
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Kb. 35 évvel ezelőtt ismerkedtem össze egy pesti esztergályos mesterrel. Nála láttam a legegyszerűbb megoldást: az esztergagép főorsójába MK2 szárral egy vállazott betét-tengely, amin 2 db támasztótárcsa közé lehet befogni a köszörűkövet és egy jobbmenetes anyával fixálni. Ha a forgócsúccsal megtámasztjuk, még biztosító anya sem kell a tengely rögzítéséhez. Előnye, hogy nem foglal helyet és azonnal üzemkész. Demeter Laci is ezzel köszörül. Lehet, hogy nagyon hagyománytisztelő vagyok, de én sem vennék 60 ezer forintos gépet, nemcsak anyagi megfontolásból...Megéri elgondolkodni ezen--60 ezret spórolhatunk!
Milyen követ vegyünk? A neten található kőkínálatból ki lehet választani a legkedvezőbbet és a legközelebbi kereskedő pár napon belül meghozza. Aztán már csak meg kell tanulni kézből köszörülni. üdv: fakéz
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Jó ötletnek tartom Fakéz hozzászólását!
Már régóta foglalkoztat engem is ez a megoldás is.Nem olyan rég láttam egy videót
ahol így volt megoldva a köszörülés. Én kiegészíteném a befogó adapterrel is.
Üdv:farongáló.
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Szia Jenő!

Maximálisan egyetértek az észrevételeddel. Évek óta a főorsóról müködtetem a gyémánt tárcsámat, amit az ukránoktól vásároltam néhány 100 Ft-ért., és amig élek betart.
Természetesen a manuális készség szükséges.

Üdv:bencezug
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: farongáló »

524152405239523852375236
Sziasztok!
Ma elkészültem ezzel a szerkezettel.Két egymásba csúszó zártszelvény és szögvas alkotja a fő elemeket.A szögvasba bármilyen méretű
kör szelvényt lehet tenni.A köszörülendő anyag végét 2.5cm hosszban kicsit laposra köszörültem. Azon a szakaszon történt a le rögzítése.
Ugyan ott majd a toldó hüvelyben két hernyó csavarral rögzítem. Alulról történik a köszörülés mélység beállítása.Megemelem a szerkezetet
a kőhöz ha úgy érzem, hogy forrósodik elengedem és el távolodik a kőtől.
Ahogy elkészült ki is próbáltam egy 16-os köracéllal. Kitünően működik .A következő lépés be kell szereznem a HSS anyagokat. Azokat elő-
nagyolom korongvágóval utána ezzel köszörülöm szabályosra.A szerkezet mozgatható jobbra-balra attól függ milyen széles a holker.
Üdv: farongáló.
Pjanos
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.09.06. 19:16

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: Pjanos »

Ez egyszerű és tökéletes... Alig várom mikor csinálom meg. Kösz PJ
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Nagyon jó, és már látom, mennyire egyszerű.
Az a kulcs ott a csuklós száron, az valamiféle ellensúly? :k
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Kiscsiszi az az ütköző.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Értem, köszönöm.

Nos, elkészült az én verzióm is. Azt hiszem építészetben ezt hívják "minimál" stílusnak...

5250

A kés még készül, vasárnap délután nem akartam a szomszédot sarokcsiszolóval agyonsokkolni... :)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Gábor!
Igen tényleg minimál de szuperül megoldható vele. A mélységet úgy tudnád szabályozni, hogy a billenő kar alá egy éket dugsz.
Megemeled akart járó köszörűnél, bizonyos mélységet csinálsz és a csuszkát mozgatod.És így tovább.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Asztali- és holker-köszörű / minden ami köszörülés

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Nos, eddigi tapasztalatom az én holker-köszörű megoldásomról.

1. 10-es HSS anyagba való holker köszörüléshez még éppen elmegy a fixen rögzített csuklós tengely, de szélesebb késhez kell, hogy a tengely oldal irányban állítható legyen. Lásd farongáló megoldása.
2. Nyílván van különbség flex korongok között is, de az a korong, amit most feltettem, hát az éppen karcolja a HSS anyagot. Mivel túlhevíteni nem akarom, nem nyomhatom neki nagyon, valamint egy-egy réteg leköszörülése között nem ritkán 10 perc szünetet is tartanom kell, hűtés végett. 3 nap alatt, úgy kb 25-30 nekifutásból eddig kb 2-3 milliméter mélyen tudtam bevágni.

Eddig ez egy jó türelem játék....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég