Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Tiszteletem!

Elnézést, hogy ismét felhozom a témát, de új vagyok az esztergálás területén. 1 hónapja vette egy Güde típusú faesztergát, hogy hogyan jutottam ide, azt most mellőzném.

Tény az, hogy kicsit meggondolatlanul ugrottam bele a vásárlásba, most ugyanis bajban vagyok. Az esztergámra M18-as menettel szerelt tokmányt lehet felszerelni, ajánl is hozzá a gyár 2 típust: központosíthatót, illetve nem központosíthatót.

A profibb tokányok (mint ahogy az már korábban elhangzott) az uni-max.hu oldalon találhatók, az összes M33x3.5 felfogó menettel.

És itt az én problémám, ugyanis el nem hiszem, hogy nem létezik, nem kapható Magyarországon M18-M33-as adapter. (A Güde típus egyszerűen nem kapható).

Itt vagyok egy kicsit bajban, ugyanis nagyon szeretnék legalább egy külső-belső megfogásra alkalmas tokmányt, de vagy olyat, ami jó az én M18-as menetemre, vagy olyat, amihez létezik M18-as menetre átalakító.

Ebben kérném az Önök / a Ti segítségeteket.
Az elmúlt 2 hétben szinte az összes weboldalt átnéztem (Magyarországról), de valahogy nem szokás a tokmányok felfogatásáról írni: egyetlen termékhez sem írják ki, illetve ha igen, az sem mindig világos.

Megkérdeném tehát, mi a véleményetek az alábbi linken található típusról, legfőképpen arról, hogyan viselkedik egy ilyen, ha belső megfogásról lenne szó.

http://www.uni-max.hu/4-pofas-kozpontos ... any-gdm/d/

Nagyon köszönök mindenféle segítséget.
Szeretnék ezzel a szép szakmával kicsit mélyebben megismerkedni, nagy segítség lenne, ha sikerülne egy univerzális tokmányt találni a gépemre.

(Mondhatjuk másképp is: a kezdők örök dilemmájával kűzdöm)

Köszönettel és tisztelettel!
kiscsiszi
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia kiscsiszi!

A magam részéről nem ajánlom ezt központosító tokmányt. Balesetveszélyesnek tartom a kiálló pofái miatt.
A leírása :"A tokmányt a GDM típusú esztergákhoz lehet használni. Nehéz öntöttvas kivitelben, központosító és beállítható pofákkal, befogási terjedelem 15 – 90 mm" szűkszavú, nem derül ki belőle, hogy milyen menettel kell rendelkezni a főorsónak és az sem, hogy milyen átalakítót adnak hozzá.
Drágának tartom ezt a fajta tokmányt, a fentebb leírt centralout 4 és a INOUT4 tokmányt jobban megéri az árát.
M18-ról az átalakítót M33-ra egy környékbeli esztergályos meg tudja csinálni és utána, már szinte minden tokmányt tudsz használni.
Mivel nem mutatkoztál be és nem tudjuk, hol laksz így esztergályos sem tudunk ajánlani.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Köszönöm a választ!
Igen, az a másik dolog, hogy egy ilyen tokmány , a kiálló pofák miatt eléggé veszélyes lehet. A kép alapján azonban úgy vélem, hogy ez az uni-maxos tokmány és ez a Güde tokmány egy és ugyanaz:

http://gudewebshop.com/faesztergagepek/ ... kmany.html

Persze a kérdés adott, uni-max miért ír más méreteket, mint a hivatalos Güde oldal.

Igen, adós vagyok a bemutatkozással, némileg tájékozódom még, és feltöltöm az adataimat. Ezért elnézést kérek.
Zalaegerszeg mellett lakom, Alsónemesapátiban.

Üdv:
kiscsiszi
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia kiscsiszi!

A képek szerint ugyanaz a termék. Árakat illetve nem kis különbség van a kettő között.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

kiscsiszi:
(A)
Ha már központosító tokmányt veszel, az legalább ez legyen: http://www.uni-max.hu/4-pofas-tokmany-100-mm/d/ , az unimaxos GDM-nél alig több az ára, ugyanakkor biztonságos, jó, bevált megoldás. Ráadásul cserélhetők rajta a gyűrűs tokmánypofák a feladatnak megfelelően.
A Güde mint eladóhely az ára miatt nem versenyképes a Uni-Max-nál kapható azonos GDM-el. Ugyanakkor ez a tokmány nagyon gyanús, hogy elég gyenge megoldás, továbbá a két dornival (vaspálca) meghúzás előfordulhat, hogy a rázkódás hatására munka közben kilazul. Ránézésre amúgy a Güde menetre nagy valószínűséggel passzol.
(B)
Lényegében minden megoldható tányérról központcsavarral, illetve arra felfogott esetenként készülő fatokmánnyal, valamint csőtokmánnyal is. Persze a javasolt 4-pofás, meg ezek is mind M33-as menetűek, így az átalakítót már rendelheted is valamelyik fémesztergályosnál.
(C) ha végül kiderül, hogy komolyan kitartasz a faesztergálás mellett, akkor a Güde gépet nagyon hamar lecseréled majd más komolyabbra. Amíg ez nem derül ki, addig maradj a tányér + fatokmánynál és/vagy csőtokmánynál, ha meg veszel, csak olyat, ami a későbbi komolyabb cucc M33-as menetére is rámegy.
.
Sok sikert és örömet a kezdeti próbálkozásokhoz!
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Mikapu3, köszönöm a bíztató szavakat! :-)
Igen, most tulajdonképpen az van, hogy már dolgozom a csavaros tokmányomon. Egy sima síktárcsát kaptam a géphez, de nem nagyon tudtam mit kezdeni vele, kellett pár nap/hét, és pár végiglátogatott fórum, amíg rájöttem, hogy tudnám hasznát venni.

Valóban, igazad van, nyílván ha komolyan gondolom az esztergálást, benevezek valami komolyabb gépre, de hát pont azért lett Güde, mert semmi sem biztos, addig meg minek invesztáljunk bele vagyonokat.

Az a bosszantó (Pozsinak már panaszkodtam), hogy ez a fránya M33-as adapter sehol nem kapható, jelenleg 5 webáruházi rendelésen vagyok túl, további 2-től még nem kaptam választ, hogy rendelhető-e a termék... Ha minden kötél szakad, egy, a közeletekben elérhető fémesztergályos elérhetősége is segítene. Bár ha nagyon belegondolok, van egy régi ismerősöm nekem is...

Ennek a csőtokmánynak még utána kell néznem...

Üdv
kiscsiszi
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

S láss csodát (csak el ne kiabáljam) 20 perce levelet kaptam a hivatalos márkaszervíztől, hogy mégiscsak van adapter, és már küldik is.... :-)

Mikapu3,
Ez az általad ajánlott tokmány (http://www.uni-max.hu/4-pofas-tokmany-100-mm/d/) véleményed szerint egy kezdő számára mennyire megtérülő beruházás?
Úgy értem, ha az ember már beruház egy tokmányra, +5 e FTért kap egy ilyet: http://www.uni-max.hu/4-pofas-tokmany-125-mm/d/

Különbség nyílván a méretekben (és súlyban) van. De megéri-e vajon egy nagyobb (ám jóval súlyosabb) tokmányba fektetni?
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

kiscsiszi: Típus: SPUF40/SPUF60 Menesztő hüvely 40/60mm itt, a lap felső harmadában: http://www.holzmetal.hu/gepekadatai.php ... t=termekek Ez a csőtokmány. A főorsóra persze ez is M33-al megy. A belseje egészen enyhén kúposan szűkül. A befogni való fát alaposan bele kell ütni. (A) két csúcs között esztergálsz a fadarabodra olyan kúpos véget, ami pont belepasszol. Utána azt a csőbe beütöd, majd mehet a munka. (B) Kisebb átmérőjű, a csőtokmánynál csak valamivel nagyobb fadarabot baltával nagyjából úgy megfaragsz, hogy elinduljon a csőben befelé, alaposan beütöd, mehet a munka.
Külső nagyoláshoz ilyenkor is célszerű csúccsal megtámasztani.
A csőbe beütés mehet gépen kívül is, amit utána a gépben még finoman korrigálhatsz. Így kevésbé terheled nagy ütésekkel a főtengely csapágyait.
A tányérra hátulról csavarral központban vagy csavarokkal több helyen fogatod fel a fát. Megtervezve, hogy a kés ne menjen bele a csavarba, illetve a csavarnyom később eltűnjön.
100-as, vagy 125-ös négypofás gyűrűstokmány? Rád bízom. A nagyobb erősebb, de a mostani gépedhez felesleges. Ha komolyabb asztali gépet veszel, ahhoz is elég lesz a kisebb is, mire meg majd rendes nagy géped lesz, addigra már mindent tudsz majd magadtól is, hogy mire van szükséged. Ahhoz elsőnek is műhelyre.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Köszönöm Mikapu a terjedelmes választ! Igazad lesz a 100as tokmányt illetően, bőven elég lesz az. :-) A menesztőhüvely is oké így már, bevallom nem vagyok még eléggé járatos a szakkifejezésekben. Ami a műhelyt illeti, az már folyamatban van.... ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia.
Nekem a DP 95 tipusu fadobozos tokmánykészletem van.nagyon ajánlom,mert több különböző
cserélhető tokmánypofát adnak hozzá.Szinte mindenféle anyagot be lehet vele fogni.
igaz,hogy az ára egykissé huzos,de ezt akkor fogod tudni igazán értékelni,ha egy kicsit belejössz a
faesztergálásba.
üdvözlettel.drehas
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég