Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Lezárt
Avatar
stubó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2012.02.21. 21:17

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: stubó »

Sziasztok!

Én is nézegetem a tokmányokat, az uni-max-nál,de én sem tudom,hogy melyik legyen a választás.
Itt a fórumon eléggé elterjedt a CENTRALOUT4 tokmány,de Janika azt írta hogy pontatlan,mert lötyögnek a pofái.Hát nehéz a választás.
A rendeléshez mindenképpen regisztrálni kell,vagy lehet anélkül is rendelni?

Üdvözlettel.
stubó
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Stubó!

Szerintem a CENTRALOUT4 tokmány megéri az árát, ha Janika nem lenne megelégedve vele, akkor lecserélte volna már.
Minden bizonnyal vannak jobb minőségű, pontosabb tokmányok is, de az ára és a minősége nekem tökéletesen megfelelt eddig. Ha sok elkölteni való pénzem lesz, akkor lehet, hogy veszek egy drágább tokmányt is. De a listán több dolog van előtte. ;)
A rendeléshez regisztrálni kell.
Üdv. Pozsi
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Nem mondom, hogy nem jó ez a tokmány. Sőt amikor megvettem nagyon örültem neki, mert nagyon megkönnyítette a munkát. Addig csak csúcsok közt és fából készített üreges befogókkal dolgoztam. Az sem rossz csak a tokmány gyorsabb és nem kell pontosan méretre esztergálni a befogó részt. Egyébként a drága csili-vili tokmányok közt is van rossz. Nekem volt szerencsém (vagyis szerencsétlenségem) megtapasztalni milyen az amikor 3000-es fordulatnál egy ilyen szép és drága tokmányból kirepülnek a pofák. Sajnos nem szedhettem szét mert garanciás volt így nem tudom miért engedte el a pofákat.

Most alakítok át egy 3 pofás 100-as vaseszterga tokmányt gyűrűsre egy munkatársam kérésére. Nem tudom mikor lesz kész, de majd teszek föl képeket róla.


Ui: Csak egy kérdés. Még senkinek nem tűnt föl, hogy a topic címében van egy kis hiba? vagy ez már nem javítható?
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Janika!

Nekem már feltűnt, de eddig senki nem tette szóvá, illetve most már minden hozzászólást is javítani kellene. :?
Üdv. Pozsi
Avatar
Varifer
Site Admin
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:36

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Varifer »

Köszönjük az észrevételt.
Átsiklottam felette, :( természetesen a hibát javítottam.

Köszönöm JANIKA
JANIKA írta:......
Ui: Csak egy kérdés. Még senkinek nem tűnt föl, hogy a topic címében van egy kis hiba? vagy ez már nem javítható?
Tisztelettel: Varifer
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Mint ígértem teszek föl képeket a tokmány átalakításról. Eddig jutottam vele.
3024
A tokmánypofák kilágyítása után leesztergáltam róla egy lépcsőt és M5-ös meneteket fúrtam bele. Ezután készítettem el a majdani gyűrűs pofák alapanyagát 100×30 mm méretben. A furatok helyét pontosan bejelölve kifúrtam és besüllyesztettem az imbusz fejeket. A következőkben még egy illesztő peremet kell esztergálnom, felfogatva a nyersanyagot 3 fele felhasítanom és kialakítanom a végleges pofa formát. Sajnos lassan haladok vele mert elég kevés az időm, de egyszer majd csak kész lesz.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Sandor
Hozzászólások: 117
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:33

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Sandor »

Szia Janika!
Érdeklődéssel figyelem a tokmány alakulását!
Remek tokmányt készítesz!!!
Lehet hogy hülyeséget kérdezek
A pofákat vissza edzed?
Üdv. Sándor.
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Szia Sándor.
Szerintem nem lágyult ki annyira, hogy ne bírná a terhelést. Attól félek ha visszaedzem esetleg a meneteknek valami baja esik és akkor már nem tudom javítani. Meg hát lágyítani könnyebb mint edzeni. Ahhoz kéne tudni az anyag minőséget az edzési hőfokot a melegen tartási időt meg hogy milyen folyadékban kell hűteni. Ezt barkács módon egy kovács tűzben nem lehet megoldani. Csak úgy fölmelegíteni és vízbe dobni nem akarom mert esetleg meg is repedhet ha nem sikerül és akkor több kárt csinálok mint hasznot.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Irigyellek Janika, hogy ilyen fémmegmunkáláshoz géped, lehetőséged van. Sándorral egyetértek, az átalakított pofákat vissza kell edzeni, ha nem akarod a spirál menet bordáit idő előtt eldeformálni. A menettől én nem félek, de a bordák szerintem érzékenyebbek. Bár ez csak megérzés, nincs ebben gyakorlati tapasztalatom.
Kíváncsi vagyok majd mennyire sikerült a pontosságot megtartatani és ütés mentes pofákat készíteni.

Sok sikert!

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Szia Janika!
Előttem már/nagyon helyesen/kifejtették a véleményüket.
A tokmányokat általában ötvözetlen szénacélokból készítik.
Lágyítást követően/igénybevétel esetén/ szükséges ujra edzeni az anyagot.
A házi körülményeket figyelembe véve, ismét felhevíted , kb cseresznyepirosra ezután sós hidegvizbe lehütöd. Hűtés után ismét felhevited, mert vissza kell ereszteni 150- 200 celzius fokra/ibolyakékre/.
Amikor szinre jön , gyorsan lehűtöd.
A bekövetkező revésedést a sikmenet között ostorköszörűvel eltávolitod.

Üdv: bencezug
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég