Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Lezárt
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Szia Mikapu.
A tokmányt nem magamnak csinálom, hanem egy munkatársam kért meg rá, tehát hozott anyagból dolgozom. Tetszenek neki az általam készített tárgyak és ő is szeretné kipróbálni. A gépe már régen megvan, pár sörért vette, ezért a kivitele is az árához hasonlít. Én is jobban szeretem a négypofás tokmányt (még a vasesztergán is). Ma szétszedtem a főorsót és jobbnak láttam egy kis átalakítást eszközölni rajta. Mivel a tokmány hátlapja sem volt jól illesztve, ahhoz meg túl vékony, hogy új illesztőperemet esztergáljak rá ezért új hátlapot készítettem. És ha már a tengely is kint van akkor azt is átalakítottam úgyhogy mégiscsak lecsavarható lesz a tokmány. A régi hátlap egy rövidke kis kúppal és egy 8-as csavarral volt a tengelyre rögzítve ezért nem volt leszedhető.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Ma végeztem a tokmány átalakítással. Mindent egy befogással készítettem a pontos futás miatt. Először a tengelyre vágtam M18×1,5 menetet, majd erre csavartam az előkészített átalakítót. Erre került a tokmány menete M 27×2 (mert az enyém is ilyen és van hozzá menetfúróm).
3214
A szintén előkészített tokmány hátlapot fölcsavarva besimítottam és rászereltem a tokmányt.
3215 3216
Ez után készre esztergáltam a pofákat. Egy hirtelen ötlet alapján a közepébe fúrtam M12 menetet. Ezzel lehet majd a kiegészítőket befogatni, és a pofák szétnyitásával könnyen ki lehet venni. Nem kell kulcs a betét kiszedéséhez és a tokmányt sem kell levenni.
3217 3218
A csapágyakat megzsíroztam és összeraktam a főorsót. Mint a kép is mutatja a csapágyház nem túl komoly darab és csak sima golyós csapágyak vannak benne, de szerintem egy nagyon kezdőnek egyenlőre ez is megteszi.
3219
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Jancsibá
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.11. 13:47

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Jancsibá »

[*]Szervusztok!
Közzéteszem az új befogó szerkezetem. Nagyon jó tapasztalataim vannak, jól használható, ezidáig biztonságosan használtam.
Méretei: D=350mm. a fém tárcsa vastagsága 8mm. 6mm-es rétegeltlemez fedéssel.
Négy-négy méretű beállító excenter és négy darab rögzítő tüskét készítettem.3269A körkörös beállítás csak türelem kérdése, rögzítés kielégítő. 3268Ez a hátsó oldal rögzítő csavarokkal.3267Folytatás.
Az excenter és a rögzítő tüske közelebbről.
6mm-es menetes szárra rögzítő csap.3270
Mások segítése,erkölcsi nagyságod növeli!
Üdv.:Jancsibá
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Jancsibá: Nem tudom, hogy legyártani egyszerűbb lett volna-e, talán nem, de használni biztosan egyszerűbb lenne, ha a 4pofás tokmány tokmánypofáivá 4 részre vágtad volna a tárcsát. Persze a tokmányhoz rögzítést ehhez meg kell oldani. Tehát a munkadarab köpontos befogása biztosan gyorsabb, egyszerűbb lenne.
Ugyanakkor igen masszív a befogó szerkezeted és nagyon nagy ötlet a rétegeltlemezes burkolat!!!
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Mikapu: Én már korábban feltettem az általad felvázolt leírást egy tokmányt beáldoztam érte.
1793
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Bevált ez a megoldás?
Hogy érted, hogy beáldoztál egy tokmányt? Gondolom a pofákat lehet a tokmányra fel-, illetve arról leszerelni.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

A megoldás bevált. A pályázati tányérok fenekéről a fát ennek segítségével esztergáltam ki.
Egy CENTRALOUT4 tokmánynak szereltem le a pofáit és mivel "hatalmas" csavarokkal van rögzítve ezért jobbnak láttam beragasztani a csavarokat.
Jancsibá tárcsája az enyémnél egy fokkal biztonságosabb, mert nincsenek rések benne.
Üdv. Pozsi
Avatar
Soma Bear
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2012.05.01. 07:16

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Soma Bear »

Tiszteletem Uraim!

Elérkezett egy gyűrűs tokmány vásárlásának az ideje. A kérdésem az lenne, hogy a
http://www.uni-max.hu/centralout4-tokmany/d/
és az
http://www.uni-max.hu/inout4-tokmany/d/
tokmányok között mi a különbség, mármint a hatezer forinton kívül? Melyiket érdemesebb megvenni?
Óvd a fákat! Egyél hódot! :)
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia!

A fő különbség, hogy a INOUT4-hez van másik pofa garnitúra így több variáció van a megfogásra. A külön szállított pofákkal 6-42 mm átmérőig lehet megfogni a belső részével, a külső lépcsőkkel furaton keresztül lehet különböző méreteken az anyagot megfogni.
Nekem mind a kettőből van. Először a INOUT4-et vettem meg, és cserélgettem a pofákat amikor kellett. Egyrészt úgy gondolom, hogy semminek nem használ a szerelés, meg másrészt egy csavart keresni a forgácsban nem a legjobb dolog, ezért vettem meg a CENTRALOUT4-t. Az árához képest mind a kettővel jól lehet dolgozni.
Üdv. Pozsi
Avatar
Soma Bear
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2012.05.01. 07:16

Re: Befogó szerkezetek!

Hozzászólás Szerző: Soma Bear »

Pozsi!
Köszönöm szépen a válaszod! :koc Amúgy is a CENTRALOUT4 felé hajlottam, de így már biztos! ;)
Óvd a fákat! Egyél hódot! :)
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég