Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Lezárt
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia bardi!

A legolcsóbb megoldást mindenkinek magának kell megtalálni. Ha nincs elfekvő vaseszterga tokmányod, akkor annak megvásárlása az átalakítása, sem olcsóbb. Egy az újnak az ára meg többszöröse a faeszterga tokmányénál.
Az általad készített kiegészítők ötletesek, bár a pofák szabadon vannak és ez baleset veszélyes. A csőtokmánynak ez a nagy előnye hogy nem üt mint a pofás tokmány ha véletlenül megcsúszik a szerszám.
Üdv. Pozsi
Avatar
Soma Bear
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2012.05.01. 07:16

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Soma Bear »

Tiszteletem Uraim!

Kezdeném egy hatalmas köszönettel Kiscsiszi felé! Egy hete írt nekem, hogy értesítették az Unimaxtól, van raktáron CENTRALOUT 4 tokmány. Vasárnap megrendeltem, csütörtökön ideért, pénteken már csináltatom hozzá a morse kúpot m33-as menettel. Ugyanis az én épített esztergámnak jóval nagyobb menet van a főorsóján. Remélem egy héten belül kipróbálhatom! :)
Óvd a fákat! Egyél hódot! :)
pintérpeti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.11.27. 19:10

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: pintérpeti »

Sziasztok pörgető társak!

Még 'tavaly' készült el legújabb büszkeségem.
Onnan indult, hogy kaptam egy eszterga tokmányt pofák nélkül. Sokára sikerült szereznem egy címet, ahonnan telefonos egyeztetés után utánvéttel elküldték a talált külső pofákat.
Ezeket kilágyítottam, levágtam a legfelső lépcsőjét és elvittem az esztergályos ismerős bácsihoz. Nem nagyon örült, mikor előadtam neki az ötletemet.Bár kicsit tovább tartott, mint reméltem, megcsinálta amit szerettem volna és majdnem tökéletesen olyan, mint gondolatomban.
Már egyszer ki is tudtam próbálni, jól működött, nem tartottam annyira attól, hogy kirepül az anyag, mint mikor csak a másik 3 pofás esztergatokmányt használom.
5143 5142 5141
5140 a kopasz tokmány, mikor még nem volt hozzá pofa

Befogható méretek: külső 65 - 75 mm, belső 42 - 52 mm

Ha sikerül , több elkészült eszközömről is teszek fel képeket.
Üdv mindenkinek!
---a nagyság az apróságokon múlik---
pintérpeti
pintérpeti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.11.27. 19:10

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: pintérpeti »

Még annyit:
az esztergályos először leszabályozta a pofákat, majd kiemelkedő nútot készített rá, a tárcsára pedig hornyot és kialakította a pofa részt nagyolva. Nekem kellett a helyére fúrni, menetet fúrni a pofákba, háromba vágni, majd felcsavarozva végső beszabályzásra vissza az esztergályoshoz. A későbbiekben még szeretnék hozzá 1-2 garnitúra más méretű pofákat is készíttetni.



Üdv pp
---a nagyság az apróságokon múlik---
pintérpeti
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia PP!

Jól néz ki. Ha még nem tetted volna jelöld meg a pofákat 1-2-3 -al, ha cserélni akarod később.
A következő pofákhoz ajánlom figyelmedbe a fecskefark profilosakat, nagyon jól lehet őket használni. Kívülre és belülre is jó ha kerül. Ilyenre gondolok pl.
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia!

Ügyesen megoldottad, viszont ha már ilyen szépen utánajártál/megcsináltattad, stb, véleményed szerint mennyire érte meg?
Véletlenül sem a zsebedben szeretnék turkálni, csak arra gondolok, hogy egy 4 pofás tokmány (100 mm) jelenleg az uni-maxnál olyan 30 e FT (áfával). Ehhez képest nagyságrendileg mennyibe van az egész?

Amúgy jó masszív darabnak tűnik, milyen gépen pörgeted?

Illetve még egy valami (én biztosan kipróbálnám, ha lenne rá lehetőségem): ha már fém pofát fel tudsz csavarozni, mi a helyzet, ha keményfa profilt csavarozol fel, és azt olyan alakra esztergálod, amilyenre szeretnéd? A határ akkor már csak a csillagos ég, akár 15 cm-es külső befogást is meg tudsz oldani... :) Vagy rosszul gondolom? Érdekelne, hogy próbálkozott-e már valaki hasonló dologgal...
(Uni-maxos 4 pofás tokmánynak a pofáit akartam a hétvégén leszedni... hát, előbb tört volna bele az imbuszkulcs, mint hogy a csavar meglazuljon... :) )
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kiscsiszi!

Ilyenre gondoltál?

1796179717981799
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Igen, erre gondoltam, csak az a fém lap, amelyek a fenti képen a tokmánypofák helyére van csavarozva, már az valami keményfából lenne....
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Kiscsiszi!

Fa tokmánypofát már én is csináltam, mikor a nagy átmérőhöz kicsi volt a gyári.
Csak simán a tokmány pofa helyett nem igazán jó felrakni szerintem, kicsi a fa felfekvése a pofa tartó vasakon. Én egy lapos profilu gyűrűspofára raktam fel, hosszabb csavarokat használva. Nem volt olyan korongom még mint Pozsinak.
Ez a furatos lemezkorong a legjobb, masszív a rögzítése és csavarozhatsz rá amit akarsz. Nem rég szereztem be egyet, ahhoz kis gumi gombok vannak, amivel pl. tálat lehet sérülés mentesen befogni. Ilyet érdemes készíttetni.
Üdv, Robó
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Tárcsák, tokmányok, befogó szerkezetek

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló Robo,

Igen, én ilyen "fém korongos, gumis bütykös" megoldást szerettem volna, csak mondjuk rétegelt lemezből.
Nem mondasz egyébként rosszat azzal hogy "lapos profilu gyűrűspofára raktam fel, hosszabb csavarokat használva". Az működhet.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég