Affene

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
icemann
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2012.01.10. 20:13

Affene

Hozzászólás Szerző: icemann »

Ide a meghiusúlt dolgok kerüljenek.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Azt hiszem, hogy két hónapja hozzájutottam dió ágdarabhoz ami az előtt egy fát díszített.
Kinagyoltam belőle egy tál formát és forgács között szárítottam.
Most elővettem és "készre" munkáltam, és parafinolajjal bekentem.
Javítani gondolom már nem nagyon tudom, mert bevittem a szobába és két nap alatt 15 mm deformálódott.
Kicsit türelmetlen voltam.
A kérdésem miért színeződött el a fa egyes területen a többin, meg miért nem?
156
Miért nem lehetett látni ezekat a megmunkálási hibákat addig amíg nem kezeltem olajjal? (Lehet szemüveget kellene, már hordanom?)
158
Lehet még javítani?
Üdv. Pozsi
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: farongáló »

IMG_0123 (Custom).jpg
IMG_0121 (Custom).jpg
IMG_0115 (Custom).jpg
IMG_0116 (Custom).jpg
Sziasztok!
Ma délután csináltam volna egy kaspót.
Az üregelés vége felé szét durrant.Az egyik
darabját mögöttem 3 méterrel a polcon találtam meg.
Avatar
szalokik
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2012.01.14. 10:47

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: szalokik »

Szia Farongáló !
Remélem, sérülés nélkül úsztad meg a dolgot ! Ha megvan minden darab, talán érdemes lenne újra összerakni....ha nem túl repedezett, morzsalékos a felület a ragasztó erősebben fogja meg, mint amit az anyag maga bír...
További szép napot !
" egy problémára adható válaszok közül mindig a legegyszerűbb a helyes"
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: farongáló »

szalokik írta:Szia Farongáló !
Remélem, sérülés nélkül úsztad meg a dolgot ! Ha megvan minden darab, talán érdemes lenne újra összerakni....ha nem túl repedezett, morzsalékos a felület a ragasztó erősebben fogja meg, mint amit az anyag maga bír...
További szép napot !
Szia Szalokik!
Ismerem a ragasztó hatását de nem érdemes vele foglalkozni.
A fenekéből hiányzik egy kis darab.Bütübe nem sok tartása van
a fenyőnek meg a tokmány is szétfeszíti.
Üdv: farongáló.
forester

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: forester »

Szevasztok!
Farongáló!Most nyertél egy csomó tapasztalatot!Pedig klassz kaspó lett volna!
Pozsi!Úgy gondolom,az olajozás után azért jönnek elő elszíneződések-mert az alapanyagban nem egyenletesen oszlik el a nyomelemek aránya,azonkívül egy ággöcs esztergályozásakor mindenképp elszíneződések lesznek,hiszen van nyomott és húzott oldal,sok évgyűrű csavarodás,stb.Hogy miért nem látni előre az elszíneződést?Mert az elemek arányát nem látjuk-ahol több van egyes anyagból-ott elszíneződik-kémiai reakció .A felületkezeléstől általában "kiszőrösödik" a munka darab-jaaa,és ha nedves anyagból dolgozol,nem lehet tökéletesen csiszolni-két menetben kell:az elkészülte után vagy 6 hónappal.
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szia, farongáló!
Ne csüggedj, már én is jártam hasonlóképpen. A hibát nem a fában kell keresni! A MÓDSZERREL van a baj! Először is: az üreget kell a végleges formára elkészíteni és csak ezután a külső felületet. Másodszor: nem kaparó késsel kellene-főleg a fenyőt!- esztergálni. Harmadszor: célszerűbb a fenéken CSAPOT készíteni, mert a feneket nem gyengítjük el és a kilyukasztás veszélye is kisebb. Ha a csap zavar, az üregelést felillesztjük egy facsapra és a feneket tetszés szerint leesztergáljuk HOLKER-késsel(nem kaparjuk!)Figyelni kell még arra is, hogy a fenékrészen az anyag elvékonyításakor BÜTÜS rész van, aminél a szálirány miatt igen kicsi a szilárdsága. Nekem már esett szét úgy egy kaspóm-nedves nyárfa volt-hogy a csiszoláshoz egy kicsit jobban megpörgettem. A centrifugális erő miatt elszállt, és természetesen a fenéktájon szakadt el.
További szép munkákat! üdv: fakéz
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

forester írta:Szevasztok!
Farongáló!Most nyertél egy csomó tapasztalatot!Pedig klassz kaspó lett volna!
Pozsi!Úgy gondolom,az olajozás után azért jönnek elő elszíneződések-mert az alapanyagban nem egyenletesen oszlik el a nyomelemek aránya,azonkívül egy ággöcs esztergályozásakor mindenképp elszíneződések lesznek,hiszen van nyomott és húzott oldal,sok évgyűrű csavarodás,stb.Hogy miért nem látni előre az elszíneződést?Mert az elemek arányát nem látjuk-ahol több van egyes anyagból-ott elszíneződik-kémiai reakció .A felületkezeléstől általában "kiszőrösödik" a munka darab-jaaa,és ha nedves anyagból dolgozol,nem lehet tökéletesen csiszolni-két menetben kell:az elkészülte után vagy 6 hónappal.
Szia Forester!

És 6 hónapig hogy szárad? (forgácsban, műhelyben, száraz hűvös szellőzőtt helyen)
Akkor célszerű kinagyolni, majd várni és várni? (majd hat hónap után készre munkálni?)
Üdv. Pozsi
forester

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: forester »

Szevasztok!
Üdv,Pozsi! A szárítás,nyűgös dolog:eleve nem készítek nedves anyagból olyan tárgyat,melyet "örökbecsűnek" szánok.
A kimenetele,szinte biztos:paraffin olajozás után,szárad,majd újra paraffinozni párszor ismételt száradás után-aztán lehet szárazabb forgács között hűvösben,hűvösben forgács nélkül és persze lehet szobahőmérsékleten-és csodálni az anyag repedését,mozgását,vetemedését.
Közben lehet boldog is az emberfia-nem egy holt anyaggal :egy élő,önmagát megváltoztatni tudó ,öntörvényű de ha tiszteletben tartják ,simulékony és gyönyörűséget sugárzó :A VILÁGEGYETEM ÜZENETÉT TARTHATJUK KEZÜNKBEN.(most gondban vagyok,meghagyjam-e ezt a laza reggeli ömlengést:GO....előttünk a nap.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Üdv. Forester!
Az ömlengés tetszett :lol:
Én nem készítek semmit, amit "melyet örökbecsűnek" szánok örülök annak, hogy a hóbortomat megtűrik és nem csomagolják össze, hogy vidd ahova akarod. :cry:
Azt hiszem kezdem megismerni a természetet, és rádöbbenni, hogy milyen kevés vagyok.
Üdv. Pozsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég