Affene

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

Íme egy afféle jóféle affene.
Szomszédom kicsit megnyeste a juhar-fáját, amiből kaptam egy darabot. Gondoltam, kis asztali kínálótálnak jó lesz, hát adjunk neki!
A fa immár 3-4 hónapja száradt, sajnálattal vettem észre, hogy a vége berepedezett, de gondoltam sebaj, azt a részt úgyis ki fogom esztergálni, így baj nem lehet. Hát lett... :)

Győzőtt a felületi feszültség, szépen berepedt a tál a közepéig, és jó 1 cm szélesre nyílt.

Így most már felajánlhatom oktatási célra, tökéletes a keresztmetszeti ábrázolás demonstrálására.... :)

2727
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Tegnap az új simítókésemet próbálgattam egy ferde tengelyes pohár kialakítása során. Egész szépen haladtam amikor a vége felé amikor gondoltam, hogy most már csak le kell szúrni egy óvatlan mozdulattal a késtartóval a poharat ketté törtem.
Ma újra próbálkoztam, most nagyon elvékonyítottam egy helyen és repült a félkész termék.
Így Affene-Pozsi: 0:2
2806
Üdv. Pozsi
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szia, kiscsiszi!
Ha elreped a faanyag, akkor a hiba 99%-ban a módszerben van.
Ha élőnedves anyaggal próbálkozunk, nagyon fontos, hogy repedésmentes legyen! Ha lehetőség szerint vékony(3-5mm) és EGYENLETES falvastagságot alakítunk ki, máris 50% az esély, hogy nem reped el. De ez még kevés, mert nagyon fontos, hogy az elkészült tárgyat LASSAN, kíméletesen szikkasszuk. Ennek érdekében azonnal célszerű alaposan beolajozni, majd a saját forgácsával alaposan betakarjuk, néha megnézzük, alakul-e, de nem szabad türelmetlennek lenni, mert az megbosszulhatja magát repedésekkel. Igaz, hogy deformálódni fog, de nálam a fenti alapelvek szemelőtt tartásával még nem repedetek meg. Ha a bél is benne lesz, nagyobb akockázat, de ez is csökkenthető, ha a talpat is visszaesztergáljuk és ha van rá mód, alulról a belet kifúrjuk a lehető legnagyobb átmérőjű fúróval, hogy hasonló falvastagságú maradjon az anyag. Az olajat ne sajnáljuk!
Sok sikert! Remélem, a következő darabod már nem reped el! üdv: fakéz
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Fakéz mester!
(Előre is elnézést a tegezésért)

Köszönöm a tanácsokat! Meg kell mondjam, ebben az esetben az anyag még élőnedves lehetett, és repedezett is volt, és nem tagadom: a szikkasztást sem tartottam be (miután láttam, hogy vesztésre állok a repedésekkel szemben)

Viszont a bél kifúrását fúróval nem értem, megköszönném ha ezt kifejtenéd bővebben. Arról van szó, hogy kiüregelés előtt fúróval előfúrom a kívánt mélységet?

Köszönettel!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Sziasztok!

Ebből a kupából már nem iszok sört.

2936


Üdv:bencezug
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

bencezug: De ha leszabályozod a vésőrágta részeket és és készítesz a két rész közé csövet másból - csappal és fészekkel egymásba illesztve és ragasztva - akkor még ihatsz belőle, sőt még érdekesebbé válik így a kupa.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Bencezug!

Az alját egy konyakos pohárnak még meg lehet menteni. ;)
Kár lenne érte.

Üdv, Robo
Üdv, Robó
Avatar
bencezug
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2012.01.11. 07:09

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: bencezug »

Sziasztok!
Köszönöm az ötleteket, valamit kihozok belőle.

Üdv:bencezug
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: fakéz »

kiscsiszi: beles anyagból készült kehelynél a talpat lehetőleg egyenletes vastagsággal visszaesztergálom, majd a kehely száránál kb 10 mm-rel kisebb átmérőjű fúróval kifúrom a belet, de ügyelek arra, hogy a kiüregelt részbe ne fusson bele a fúró, a maradék itt is 5-10 mm legyen. üdv:fakéz
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szalagfűrészen akartam elvágni egy hengeres fadarabot. Aláfordította és rácsapott a bal gyűrűsujjamra. Hát nem idézném szó szerint, de kb. azt mondtam, hogy "affene"! Ráadásul még tetanusszal is megjutalmazott a doki. Tanulság: hengeres anyagot csak vezetővályúban, vagy biztonságos megfogással szabad szalagfűrészen vágni! Tanuljatok ebből, mert a fakéz faujjal elég vicces lehetett volna! 3113
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég