Affene

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Manapság inkább gyömölcsfákhoz jutok hozzá.
Szárazak ugyan, viszont a bötümetszet porózus anyagot tár fel. Ránézésre van, amelyik spaltos, van amelyik nem, de hívogatja az embert, hogy belekezdjen.

Az alábbi almafából készült felespohár. Spaltosnak ígérkezett, de a belseje annyira porózus volt, hogy képtelenség volt megfelelően kiüregelni, ráadásul a pohár másik oldalán (ami a képen nem látszik) sajnos tele van kártevő-járatokkal.

3843

A következő pedig barack. Nagyon szép mintának ígérkezett, de ez is porózus volt belül, ráadásul egy helyen át is szakadt, így Forstnerrel kifúrtam, mondván majd teszek bele egy dugót... ám végül letettem róla.

3844 3845
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Az ilyen anyagba lehet hogy kár belefogni. (Egyik évfolyamtársam gyermekkorában a félig pince asztalosműhelyben kedvelte meg a fás szakmát. Ez az asztalos ha meglátta a fiát az utcáról a lépcsőn a műhelybe lefele menni, néha megjegyezte: No, ezért is kár volt a gatyát megoldani. Úgy tűnt nem sokra becsülte e gyermekét.) Ha másként nem jön házhoz, inkább adj némi pénzt fatelepen tölgyért, bükkért, de a tűzifakereskedőnél is érdemes körülnézni. Mire az egy m hosszú, vastagabb 1 db nagyjából hibamentes tűzifa minden részét elesztergálod, az is eltart egy ideig,
Ha nem haragszol meg érte, a barna fához célszerű a barna alap és barna háttér. Elvész benne, nem érvényesül a tárgy a képen. Továbbá érdemes olyan képkivágással fényképezni (vagy később így kivágni a képet képszerkesztőben), hogy a tárgy minél jobban töltse ki a képet, ne csak annak középső harmadát-negyedét. Inkább a 2/3-3/4 vagy akár még több is a képből a tárgy legyen.
Háttérnek nagyon egyszerű és jó a nagy fehér papír. Ez ráadásul a digimasina színegyensúly automatikáját is segíti.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Miklós!

Úgy vagyok vele, hogy ezt is ki kell próbálni, ez alapján tapasztalom meg, mivel érdemes és mivel nem érdemes próbálkozni legközelebb.
A barackfa valószínűleg megmarad, felszabom, szegmentáláshoz jó. Az alma egészséges részéből meg toll lesz a többi megy a tűzre.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Sziasztok!
Tavaszi metszésből hozzájutottam egy almafa törzshöz. Szép volt a mintázata, gondoltam, készítek egy fedeles bonbon tartót... Madáretetőnek még jó lesz. :lol:
39143915
Másnapra úgy megrepedt, hogy csak pislogtam.
Üdv: Sjózsi.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Sjozsi!

Ne csodálkozz rajta, mert tavasszal a fák nedvességtartalma megnövekszik, hisz szállítanák a vizet a levelekbe.
Ha nem akarod tűz áldozatává tenni, akkor várd meg amíg megáll a száradás és kellő zsaluzás után lehet kiönteni műgyantával.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sajnos a múltkori alma-kelyhemmel én is így jártam, de hát hogy szerezzen az ember tapasztalatot, ha nem így. ;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Sjozsi: 2012. tavaszán kellett kivágjam egy sárgabarack fánkat, mert kihajtott, de egy-két héttel utána minden levelét eldobta és elpusztult. Még nem volt nagyon vastag, de a törzs tetejéből, ahol elágazik, készítettem ezt a váza félét.
846

A fában a tavaszi indulás rengeteg vize volt, hasonlóan, mint esetedben. Kész méretre esztergáltam a darabot. Biztos voltam benne, hogy a göcsökkel is tarkított sárgabarack másnapra ripityára reped, így (mit veszíthetek?) kísérletképpen nekiláttam a mikrosütőben megszárítani, s láss csudát: sikerült, tehát megszáradt, de nem repedt szerteszét. (Persze deformáció az lett alaposan.) Nagyon nedves anyag esetén legközelebb kipróbálhatod, hátha neked is bejön. (A mikrosütő a fa belsejének vizét is melegíti, így az tolja ki maga előtt a fában lévő vizet = nem tud akkora feszültség keletkezni, mintha csak a felület száradna. Meg talán a meleg is segíti, hogy kevésbé repedjen.)

Vastagfalra előesztergálás esetén meg az vált be nekem, hogy kívül-belül lekenem a fehér faipari (pvac) ragasztóval, majd mikor az másnapra megköt rajta, félreteszem száraz hűvös helyre 3-4 hónapra, hogy utána fejezzem be. Eddig ez a megoldás is bevált.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

Remélem, hogy még működik ez az oldal mert olyan érzésem van néha mintha magammal beszélgetnék. :cry:
Ha valami nem sikerül akkor nagyon nem sikerül.
Műgyantás lett volna szerencsétlen mind a kettő, az öntött műgyanta helyett kísérleteztem olyannal ami pasztaszerű állagú.
Ezt egy mixfill nevű anyaggal értem el ami egy sűrítő anyag , mint a főzésnél a liszt vagy a keményítő. Ráadásul meg is színeztem a gyantát feketével, de inkább csak szürke lett.
Tanulságos volt az biztos.

4060 4059
Üdv. Pozsi
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Pozsi!
A kísérletezés nem hiábavaló dolog abból csak tapasztalatot szerez az ember.
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Affene

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Sziasztok!
Ma hirtelen neki ugrottam ,hogy megcsinálom ezt a nyírfa vázát.
Sajnos így sikerült.
Üdv: farongáló.42194218
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég