Szegmentált esztergálás

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
icemann
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2012.01.10. 20:13

Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: icemann »

Szegmentálással kapcsolatos dolgok ide.
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szerbusz Szabo Dezső barátom./remélem,nevezhetlek igy/
Nem tudom,hogy ki tudja,én tudom, hogy mestere vagy a kőr alaku szegmentálásnak.Voltál olyan kedves,hogy egyszer idejöttél,és elmagyaráztad.Csináltam egy nagy hibát,nem irtam fel ugy a menetét,hogy késöbb meg tudjam csinálni.
Az lenne a tiszteletteljes kérésem,/és gondolom ezzel nem vagyok egyedül/hogy ha mod van rá,légyszives ird le a menetet
és ragd fel ide ,mindnyájunk okulására.Egyben kérlek arra is,hogy a plusz munkáért ne haragudj rám :D .
Fáradtságodat előre is köszönöm.
üdvözlettel:drehas
Avatar
brutus
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2012.01.12. 20:54

válasz

Hozzászólás Szerző: brutus »

Szervusz Tamás!
Először is köszönöm,hogy barátodnak neveztél.
Másodszor. Ha azt is megírnád,hogy melyik munkámra gondolsz konkrétan, Mert több is van ebben a témában, akkor jobban tudnék segíteni. Haragról pedig szó sincs, örülök ha tudok segíteni, bár azt hiszem, te többet tudnál nekem a te tapasztalatoddal.
Egyébként megbeszéltünk még egy találkozót politúr ügyben, ha még emlékszel rá. Még azt is megejthetjük, bár én úgy gondolom,hogy te erről is többet tudsz mint én, ahogyan véletlenül megtaláltam egy-két régebbi írásodat itt-ott emitt-amott, erről a témáról. Erről majd telefonon beszélünk.
Üdvözlettel: brutus
Aki öt szóval mondja el, amit hárommal is el lehetne mondani, az egyéb gazságokra is képes.
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia Brutus.
probáltalak hivni telefonom,ezelőtt 5 percel.Egyik számon sem tudtalak elérni,ki sem csengett.Gondolom,rosszul irtam fel a számokat.
Kérlek,küld el a telefonszámaidat,probállak ujbol hivni.cim.ponty1@t-online.hu
üdvözlettel:drehas
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Sziasztok!

A hétvégén, hála a napsütésnek, nekiláttam, hogy egy kicsit előkészüljek egy régi álmom, a szegmentálás megvalósítására.

Arra az elhatározásra jutottam, meg kellene próbálnom 10 darab szegmensből álló „köröket” létrehoznom.
Némi olvasgatás, fejszámolás után, el is jutottam odáig, hogy ha 18 fokos dőlésszögűra hagyom meg a kis „trapézok” oldalát, akkor pontosan 10 szegmensből ki tudom rakni a kört.
Nagyszerű, gondoltam, akkor most a megvalósítás.... na és itt ütköztem akadályokba, és itt kérném a tapasztalt szegmentálók véleményét, ha lehetséges.

Én a következő képpen jártam el: fogtam egy lécet, amelyet pontosan a körfűrészre merőlegesen kell tolnom, eddig OK .
Erre szögmérőt (tesco gazdaságos) csavaroztam, amelyet pontosan 18 fokban rögzítettem (még egy csavarral). .
A szögmérő talpával párhuzamosan rögzítettem még egy lécet, ez vezeti meg pontosan a kért szögben a munkaanyagot.

Egyszerű, frappáns... eddig.

Csakhogy, ahogy az lenni szokott, a 18 fokból nem 18 fok lett, mert a szögmérő csak elmozdult, satöbbi, satöbbi...

Most ott tartok, hogy visszaültem a tervezőasztal mögé, és hagyományos papír/ceruza módszerrel terveztem, majd papírból pontosan leszabtam egy „megvezetőt”, majd az egészet megvalósítottam gyakorlatban.
Ez azonban gyakorlatilag egy olyan háromszög, melynek csúcsszöge 18 fok, semmi más. Ráadásul fixre van csavarozva / ragasztva.

Itt jön a kérdés / kérés:

Tudtok nekem javaslatot tenni, milyen eszközzel, módszerrel tudok szép szegmenseket levágni a kívánt szögben?
Gondolok én pl olyanokra is, hogy nekem „csak” egy asztali körfűrészem van, de lehet, hogy a tapasztaltabbak mindezt szalagfűrésszel csinálják?
Asztalos szögmérőt használtok a munkadarab megvezetésére, vagy akad valami ennél is frappánsabb dolog?

Köszönöm előre is az ötleteket, tanácsokat!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia kiscsiszi!

Én így oldottam, meg mely nem teljesen sikerült.
2198
Nekem egy orosz régi barkácsgépem van, melyről levettem a felső lemezt, majd egy 5 mm vastag lemezt tettem rá, melyen alulról két megvezetőt hegesztettem fel, erre lett építettem fel az egészet.
A szögvast több helyen több szögnek megfelelően lehet állítani, Hogy a szegmensek egyforma hosszúak legyenek készítettem egy ütközőt.
Nem vagyok a szerkezettel megelégedve, mert a leeső darab alátámasztása hiányzik és hiába próbáltam pontosan beállítani az egyes szöghöz tartozó helyeket nem sikerült.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Pozsi írta:Szia kiscsiszi!

Én így oldottam meg......

.....a leeső darab alátámasztása hiányzik és hiába próbáltam pontosan beállítani az egyes szöghöz tartozó helyeket nem sikerült.
Szia Pozsi!

Köszönöm az infókat. Tanulságos a kép, tetszik a szögvasas megoldás, és az, hogy variálható!

Látom azt a technikát alkalmazod, ami nekem is a fejembe ötlött tegnap este, lévén, hogy a "megvezető" alkalmatossággal együtt kell vezetni egy párhuzamos vezetőt a fűrészlap másik oldalán, aminek nekiütközik a levágandó szegmens.
Sajna én nem jutottam el a megvalósításig, viszont én arra gondoltam, hogy ezt a vezetőt én a fűrészlap másik oldalán fixre rögzíteném, két asztalos-szorítóval odacsippenteném az asztallaphoz...
Na, majd a hétvégén kiderül a gyakorlatban, előbb nem jutok le a műhelybe... :(

Azt mondod, nem megoldott a leeső darab alátámasztása. Ha párhuzamosan a fűrészlappal, a leeső darab alá ugyancsak asztalos szorítóval, odacsippentesz egy lécet az asztal teljes hosszában, az megoldaná a problémát, nem? (Lévén, hogy a te alkalmatosságodnak a magassága fix. Nekem úgy néz ki, nem lenne ilyen problémám, mert az én vezetőm nincs megemelve, én a vezetőt, és vele a levágandó szemgenst, az asztallapon tolom)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Jancsibá
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.11. 13:47

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Jancsibá »

Szervusz Kiscsiszi!
Megpróbálok segíteni.
Az asztal és a vezető sablon is 10mm.-es rétegeltlemezből készűlt.2203
A szögmérőt egy iskolai szögmérőröl rajzoltam át.Majd beállítás és próbavágások után egy sablont készítettem,a további beállítások pontosításához. Ezeket készítettem 90-45-18-9-15-7,5 fokos szögekben,ezek a leggyakrabban használtak.2204
Sok sikert a szegmentáláshoz,remélem tudtam valamicskét segíteni.
Mások segítése,erkölcsi nagyságod növeli!
Üdv.:Jancsibá
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Jancsibá írta:Szervusz Kiscsiszi!
Megpróbálok segíteni....
Köszönöm Jancsibá, tanulságosak a képek.

Arra speciel nem is gondoltam, hogy ha elkészítek egy sablont, amelyet a körfűrész lapjához tudok illeszteni, ahhoz tudom kalibrálni a vezetősablont.
Tehát már megint tanultam valamit! :-)

Tetszik a szögmérő, hasonló méretben kellene nekem is egy hasonló, gondolom nem lehetett egyszerű átmásolni egy normál szögmérőről.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
drehas
Örökös tag
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012.01.12. 21:37

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: drehas »

Szia Kiscsiszi.
A szegmentált tárgyak készitésének két alapfeltétele van:
1/a szegmentált db.hossza
2/a szegmens illesztési szöge
Létezik egy program,úgy hívják hogy.segmented project planner.A program kiszámolja a szegmentáláshoz szükséges adatokat.Ha Drotit szépen megkéred,gondolom elküldi neked is a progit.
én ugy csinálom,hoy az anyagra berajzolom a szegmens hosszát,a két végénél a vágandó fokot és szabadkézzel,sablon nélkül levágom.Amennyiben szükséges,a jó illeszkedés érdekében a fokokat megcsiszolom.Ennyi.Ha valamit nem irtam le elég érthetően kérdezz rá.
drehas
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég