Szegmentált esztergálás

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Igen, a kézzel való felrajzoláson és kézzel való vágáson már túl vagyok, persze nem sikerült megfelelő szögben vágnom, mondanom sem kell...

Na meg a lustaságom az, ami ebben további gátat szab, egyenlőre tehát ezért gondolkodom valami sablonban, amit körfűrésszel együtt lehet alkalmazni.

Köszönöm a tippet a programmal kapcsolatban, rá is kerestem a neten, megpróbálom leszedni onnan.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Az elmúlt héten sem unatkoztam. Terveztem egy tálat, amit pénteken sikeresen be is fejeztem. Készítettem pár képet az elkészítés közben is.
Első lépés a tervezés volt, ami egy este elkészült. A szabásnál és az összerakásnál fontos, hogy legyen rajz nehogy belekavarodjak.
3457
Az anyagok előkészítése (fűrészelés, gyalulás).
3458
Következő lépés a szegmensek méretre darabolása.
3459
Alig egy nap alatt végeztem a szabással.
3460
Előkészítettem az osztó-ragasztó szerkezetet és a kellékeket, na meg egy tokmányba fogott alapot.
3461 3462
Hozzáfogtam a ragasztáshoz, ami alig három napig tartott (teljes műszakban). A ragasztóval nagyon óvatosan kell bánni. Nem szabad túl sokat a szegmensre kenni, mert a felesleget le is kell takarítani. Ha rajta marad az anyagon akkor nem tudjuk felületkezelni, mert a ragasztó meggátolja az olaj vagy viasz beszívódását és ez szineltéréshez vezet, ami csúnya lesz a kész munkán. Erre használom a vékony kis nedves ecsetet. Minden darab felragasztása után gondosan körbe törölgetem.
3463 3464
A fúrókat a szegmensek közti hézag beállítására használom minden sor kezdése előtt. 2- vel kezdtem és 6,5-el fejeztem be. Az első három karikát elég lassan készítettem el, mert a darabok igen kicsik voltak.
3465
Minden sor megkötése után áttettem az esztergára és síkba csiszoltam és kicsit kerekítettem is rajta, de csak a már jól megkötött sorokon. Alig vártam, hogy már lássak valamit a mintából.
3466
Hogy gyorsítsam a ragasztó kötését a lámpa segítségét vettem igénybe.
3467
Az esztergálás és csiszolás után következett a felületkezelés. Ezt lenolajjal végeztem. Jó vastagon kentem rá, hogy minden hézagba belefolyjon.
3468
Törölgetés és egy kis száradás után már csak a befogó csapot kellet eltávolítani. Ezt a képen látható módon végeztem.
3469 3470
Sajnos úgy tűnik az eperfa nem volt jó választás, mert nem nagyon üt el az alaptól, pedig az elején minden fából leolajoztam egy darabot próbának. Akkor úgy tűnt, hogy jó lesz. Na mindegy ez már ilyen marad.
3443 3442 3441 3440
Felhasznált anyagok: bükk, mahagóni, eper, gyertyán. Mérete: D: 26 cm, M: 17,5 cm.
Öt teljes napig készült. Néha megkérdezik mennyiért adnám el. Erre csak azt szoktam válaszolni, hogy annyi napi munkabéred ahány nap alatt megcsináltam. Erre mondják, hogy drága, pedig ők sem dolgoznak ingyen. Na de ezeket a "kincseket" nem is szeretném eladni.

Más:
Megkerestem az első nekifutásra tavaly használt osztó-ragasztó szerkezetet. Ez egy egyszerű zsz-ből készült késtartó amire egy vinklivasat csavaroztam. Mivel az esztergámon van osztótárcsa ez volt a legkézenfekvőbb. Ez is működik (jobb-híján), de kényelmesen üldögélve csak jobb. És mivel a szerkezetem nem foglal nagy helyet akár bent a lakásban is ragasztgathatok, és így még tűzifát is tudok spórolni :) .
3471
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia JANIKA!
Jó lett a leírás (is). Csak egy kérdésem lenne. Amikor egy sort leragasztasz, terheled súllyal, vagy hagyod úgy a szerkezetben száradni? Mennyi időt hagysz egy sornak a kötésre? Nagyon tetszett, hogy mindegyik sort külön is összeraktad a ragasztás előtt.
Üdv: Sjózsi.
Avatar
Laszlo59
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2012.12.12. 18:52

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Laszlo59 »

Szia JANIKA!

Köszönöm a leírást!Szinte minden világos,
Csak a fúrók használatát nem értem . 1db 2-es és 1db 6,5 vagy minden sor más méret ,és tervezéskor megvolt a távolság?

Laci
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Az annyi napi munkabérhez még add hozzá az anyag, energia, amortizáció, fűtés, közterhek és áfa összegét is.
Gratulálok itt is.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Itt is köszönöm az elismeréseket.
Sjozsi, Laszlo59 a kérdéseitekre válaszoltam..................volna, ha.
Megírtam szépen sorjában mindent. Igyekeztem mindenre részletes választ adni, de mivel nem vagyok regény és gépíró ez nekem kicsit lassabban megy. Amikor végeztem rákattintottam az előnézetre és ekkor eltűnt minden :shock: . Kérte, hogy lépjek be. Még jó hogy nem hallottátok amit mondtam.
Adminok igazán tehetnétek ez ellen valamit, hogy legalább hozzászólás közben ne dobjon ki, bár tudom van elég gondotok nélkülem is. Vagy legközelebb fogjam magam rövidebbre mint Pl. "ez jó lett", "ez készült ma" és ilyesmik. Ha megnyugszom válaszolok megint, bár nem tudom nem-e járok ugyan így.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Mint autóvezetésnél a defenzív vezetés, itt sem árt az óvatosság: ha hosszú, gondolkodósat írsz, vagy elmégy közben kávézni vagy egy pohár borért, mikor végül kész a hozzászólás, érdemes az egészet kijelölni, és CTR+C-vel vágólapra másolni. Extra óvatos esetben nyitsz egy word.doc-ot és abba másolod. Majd elküldöd a hozzászólást és ha kidobott, újra belépve CTR+V-vel bemásolod hosszú vagy soká-tartott művedet és egyből elküldöd. A második-harmadik ilyen elszállt észrevételem óta ezt a taktikát alkalmazom és bevált.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
jmedvegy

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Janika! Nem kell aggódnod a kis eltérés miatt, mivel az eper napfény hatására mély tónusos barnaságba fog átfordulni.
Avatar
Mafk.Admin
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.01.10. 19:36

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mafk.Admin »

JANIKA írta:
Adminok igazán tehetnétek ez ellen valamit, hogy legalább hozzászólás közben ne dobjon ki, bár tudom van elég gondotok nélkülem is. Vagy legközelebb fogjam magam rövidebbre mint Pl. "ez jó lett", "ez készült ma" és ilyesmik. Ha megnyugszom válaszolok megint, bár nem tudom nem-e járok ugyan így.
Szia Janika

Állítottam rajta, 7200 mp-ről 14400 mp időt kaptatok, bár azt nem garantálom, hogy a szerver a tétlenségi idő miatt nem dob e le és emiatt nem e keletkezik megint kár**kodás. :)
Javaslatom mint Mikapu-é: elküldés előtt jelöld ki az egészet, majd másolás opcióval vágólapra kerül, ami onnan egy beillesztéssel vissza rakható. Így az egereddel mindent megtudsz csinálni két másodperc alatt.
Azt amit utána írtál megjegyzésként, meg sem halottam. :koc
Üdv: Admin
Avatar
csibibacsi
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.02.01. 20:06

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: csibibacsi »

Szia Janika,Szevasztok!
Janika Te ha hozzáfogsz valamihez abból vagy lesz valami vagy ellopja a számítógép.Hát a famunkád gyönyörű lett.Jó tégedet újra látni hallani a fórumon.Azt hittem már haragszol ránk olyan ritkán jelentkezel.Az adminokat meg ne bántsd mert nagyon jó munkát végeztek.Csak hát a gyerek betegség ilyen vagy megöl vagy megerősít. :)
Üdv mindenkit:csibibacsi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég