Szegmentált esztergálás

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Köszönöm a jó tanácsokat és a segítséget. Ezentúl így fogok eljárni.

Visszatérve a tegnapi válaszaimhoz még egyszer hozzáfogok.
sjozsi:
A szegmenseket egyenként ragasztom fel ezért a kész karikát már nem préselem. Miután rákenem a ragasztót, helyére illesztem és egy radíros ceruza végével rányomom kb. 10-15 másodpercig. Ez elég ahhoz, hogy kibírja az óvatos körbetörlést a kis ecsettel. Amikor körbe érek az eleje már megszáradt. Teljesen nem köt meg mert ahhoz 24 óra kell. Kb. 20 percet szoktam várni és eközben a lámpát fölé téve adok neki egy kis meleget ezzel is gyorsítva a kötést. Ennyi idő elég ahhoz, hogy föltéve a gépre már óvatosan esztergálható. Ekkor ha szükséges késsel felhúzom az oldalát és egy egyenes fára ragasztott csiszoló papírral síkba csiszolom. Préselni csak a záró karikát szokta ami hagyományos szegmentálással készül és egyben van.

Laszló59:
Jobb-híján fúrókat használok a hézagok beállításához (a hézagmérőmet nem találom :( ). Egy fúrót egy sorban és azt is csak addig még szárazon beállítom a hézagot. Ma megnéztem és az előzőekben tévesen írtam mert nem 2-es fúróval kezdtem hanem 2,5-sel. Az első sor ekkora hézaggal. A második szintén ezzel a fúróval csak lazábban. A harmadik sor már 3-as fúróval. Előre nem terveztem a hézagokat. Az első sor átmérőjét úgy alakítom, hogy jó legyen a hézag és ahogy nő a szegmensek szélessége úgy növelem a hézagot is. Lényeg, hogy fölfelé haladva nőjön a hézag és egyszer se legyen kisebb mint az alatta lévő, mert az csúnya.
Remélem amit leírtam elég érthető, de ha nem akkor még kérdezzetek.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Jmedvegy tagtársunkkal összehoztunk egy kis leírást a nyitott szegmentálásról. Aki még nem talált rá és érdekli az itt elolvashatja. A videót is ehhez készítettem.
http://faesztergalas.info/nyitott_szegment.html
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Amindenit! Janika és Jmedvegy! Gratulálok, ez szép munka volt!
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
jmedvegy

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: jmedvegy »

Üdv!

Csak Janikáé az elismerés, Ő megírta, én csak "sajtó" alá rendeztem.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Én még nem jutottam el, hogy gratuláljak, de ezt ezúton, most szeretném megtenni!
Gratulálok Janika, ez valami hihetetlen munka lehetett, az eredmény pedig lenyűgöző!

Feladod a leckét az olyan kezdőknek, mint én, az már egyszer biztos! ;)

Külön köszönet a cikkért és a videóért, mindkettő remek segítség, és tanulságos.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Sziasztok.
Köszönöm, hogy elolvastátok, megnéztétek. Örülök ha tetszett. Annak idején szívesen olvastam volna én is ilyet és lehet, hogy gyorsabban jutottam volna el erre a szintre. Bízom benne, hogy aki szeretne hasonlót készíteni annak adtam egy kis lökést és segítséget.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Janika!
Megnéztem a videót és elolvastam a leírást is. A videó után összeállt a kép, az új leírás után kicsit elgondolkoztam. A szegmens szögének kiszámításával van egy kis gondom. A példában 12 szegmenshez számolva 30 fokból a hézag miatt 20 fok lett. Viszont ha egymás mellé rakjuk a 12 szegmenset, 12 db * 20 fok = 240 fok. Szóval marad 120 foknyi hézag. Márpedig a videódban és a képeken is a soronként kirakott szegmensek teljes kört alkottak. Ha a szegmens szögét 2/3-al csökkentjük, a hézag is szűkül a középpont felé. Az én eddigi egyetlen nyitott tálamnál nem csökkentettem a szöget, ezzel a hézag nem szűkült, párhuzamos maradt, és így ha összeraktam (volna) a szegmenseket, kiadta volna a teljes kört. Szóval egy kis segítséget kérek, mit néztem el?
(Készül a stabilabb hézagolóm, ha kész lesz, felteszem a képét.)
Üdv: Sjózsi.
Avatar
JANIKA
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.01.12. 16:59

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: JANIKA »

Szia sjozsi.
Én is teljes körrel dolgozom. A hézagok párhuzamosak ezért kijön az egész karika. Ezt úgy képzeld el, hogy összeraksz egy teljes karikát és ezt széthúzod növelve az átmérőt akkor hézagok keletkeznek. A kisebb szögbe vágás akkor kell ha a hézagok is szögben vannak. Te láttad közelről Vándorsólyom sablonját amibe a hézaglécek szögbe vannak vágva. Ha ennek a szögét és a szegmensek szögét összeadod akkor itt is kijön a teljes kör. Mindkét megoldás jó. Valamikor az elején készítettem ilyen sablont magamnak, de csak egyenes léceket tettem rá. Ennek az volt a baja, hogy a hézagok egyformák voltak és kis átmérőnél ez nem volt jó. Ezért kell az ilyen sablonba szögbe vágni a hézagléceket. Ennél ahogy növeled a szegmensek szélességét úgy nő a hézag is és ezért kell levonni a szögből. Én azért vagyok a normál szögvágás mellett mert párhuzamos hézagot könnyebb állítani és nem kell szöget változtatni a körfűrészen ahhoz ha teljes karikát akarok készíteni. Remélem érthetően írtam le.
Üdv. Janika
"Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta."
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Szervusztok. Én ugyan nem szegmentálok, s ha majd mégis, kitudja mikor, ... viszont találtam ezt:
http://www.quest42.co.uk/woodwork/home.html , ami Chas Johnes hobbi esztergályos oldala.
A projektek és súgók oldalán http://www.quest42.co.uk/woodwork/html/projects.html található
a szegmens méretező: http://www.quest42.co.uk/woodwork/Segment/Seg-Calc.htm , ami lehet hogy van akit érdekel.
Sok sikert a használatához.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Miklós!

Programozási ismereteim ugyan megkoptak, de már engem is foglalkoztatott egy hasonló kis programocska megírása, ékes magyar nyelven, a magyar pörgetők megsegítésére.

Mi több, én már kerestem valami hasonlót, mert sokszor belefutottam abba, hogy megvolt a szegmentált gyűrű, aztán amikor a következő gyűrűt kellett méreteznem hozzá, az vagy kisebb vagy jóval nagyobb lett a kelleténél, így nem tudtam megfelelően összeragasztani őket. Na, majd kipróbálom, ezzel mire megyek.
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég