Szegmentált esztergálás

Minden amit e nemes szakmáról tudni akarunk.
Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi, mielőtt programozásba fogsz, nézd meg ezeket is:
http://www.segmentedturning.com a táblázat bal első cellájában a kapcsoló a tervezőprogramhoz. Fizetni kell érte.
http://www.woodturningonline.com/Turnin ... index.html fölülről 4. a programot bemutató kapcsoló
http://segmented-project-planner.software.informer.com shareware, de ha meg akarod venni, ára van.
http://www.turnedwood.com itt is van valami.
A "segmented wood turning design program" kifejezésre keresve találtam a fentieket, de voltak további találatok is.
Próbáltam német kulcsszavakkal is, amivel sok szegmentált kész terméket találtam és menet leírást, de tervezőprogramot egyet sem, pedig biztosan van német is.
Továbbá mielőtt programozni kezdenél kérdezd még meg Drotit is, mert ő több ilyen programot is ismer, sőt használ, hogy melyikkel mik a tapasztalatai és mik ezek.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Kiscsiszi: Ami megkopott azt fel kell eleveníteni. Ha nem húzol bele akkor Én leszek kész előbb. Nekem megtetszett, így megcsinálom. Készítettem egy táblázatot ami 5 mm átmérő lépcsőnként különböző szegmens számhoz tartozó hossz vágási értékeket lehet kikeresni. Bajban akkor vagyok amikor a szegmens vastagságot kellene meghatározni.

Tudja valaki, hogy a vágási pontosság, hogyan befolyásolja a többi értéket?
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Pozsi, mindegy ki csinálja meg előbb, nem verseny. :)
Viszont ha netes formában gondolkodsz, akár a mafk-on is elérhető lehetne...;)
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Helló!

Nos, tegnap este éjfélig ültem a probléma felett, mert érdekelt a geometriai / matematikai kihívás, amely egy ilyen feladat során felmerül.
Kétféle megvalósítási modellt látok, megpróbálom leírni.

Első modell:
Az első modell gyakorlatilag azzal számol, hogy mekkora a körív (fekete) lefedéséhez szükséges trapéz (szegmens) párhuzamos oldalainak hossza (lila és piros), a szükséges oldalszög (vágásszög) függvényében.
Mivel ez esetben kalkulálni kell némi ráhagyással (hiszen esztergálásnál az ívnek vastagsága is lesz), így az anyagráhagyás is változtatható (zöld és narancssárga).
Mindezek ismeretében megkapjuk a trapéz magasságát, ez lesz gyakorlatilag a szegmens vastagsága.

Az oldalak hosszának, valamint a vastagság és a szög ismeretében már könnyedén vághatóak a szegmensek.

Második modell:
A második modellben a lefedni kívánt körív (fekete) mellett azt adom meg, hogy milyen vastagságra szeretném a szegmenst leesztergálni (zöld), tehát a körív vastagságát (narancssárga) kell megadnom.
Ezek megadásával megkapjuk az ív lefedéséhez szükséges szegmens (trapéz) párhuzamos oldalainak hosszát (lila és piros) Mindezen adatok ismeretében kiszámolható a szegmens vastagsága is.

Hát jó kis matekozás. Elvagyok vele... csak ne röhögjetek ki (hangosan) koc:


4315
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Kiscsiszi: Én elkészültem. :l Remélem megtalálod. :Zzz
A számítás során nem foglalkoztam a vágási hossz hibák és szöghibák okozta pontatlansággal.
Gyakorlati tapasztalatom, hogy a saját lehetőségeimhez viszonyítva a szegmens hosszát tekintve bőven elég az 1 mm-re kerekített szegmens hossz, mert a ráhagyások elviselik. koc:
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Pozsi: Ha már hozzájárulhattam felpezsdülésedhez, meg is találtam a http://www.mafk.hu//cikkek/szegmens.php szegmens számolódat. Gratulálok hozzá, gyorsan elkészítetted.
Megadtam: legyen 6 oldala, legyen a külső átmérő 20 (pl. cm), a falvastagság 1 (cm) megnyomtam a számol gombot és ... nem történt semmi, nem adott eredményt annak oszlopában. Más adatokkal sem.

Más: Droti azt mondta, ő olyan programot vett online az USA-ból, amelyik segítségével megadhatod a leendő tárgy alakját (talán sémákból is lehet választani) és méreteit, valamint a mintázatot, ami a látvány eredmény legyen, meg még számos más adatot is (pl. lehetnek két vagy több soron átnyúló elemek is), meg használhatsz 2-3-...10 féle fát is, majd a program mindezek alapján készíti el hogy melyik sorhoz mit hogyan kell kiszabni. (függőleges furnér betétek, ..) Nos, ha idáig is eljutsz jól működő tervező programoddal, 2-3-4 nyelvű menüvel és súgóval, nagyszerű terméked lesz, amit szerintem szerte a világban el fogsz tudni adni. Persze ehhez egyedi kódot is kell adnod, hogy csak azzal működjön majd.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Mikapu: Köszönöm javítottam.

Más Droti által használt program olyan embereknek való, mint Droti. Az egy profi program és profiknak való.
Üdv. Pozsi
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia Pozsi!

Gratula! :)
Én azért nem vagyok ilyen gyors... ;)
De nem is ez a lényeg, hanem hogy megvan és használható! koc:

Egy kérdés: maga az oldal elérhető lenne fejlécek meg keretek nélkül is valahol?
Ha a műhelyben vagyok, telefonon könnyen behívható és használható. ;)

Köszi!
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kiscsiszi!

A számoló a saját honlapomon van fenn. Kis keresgéléssel megtalálod. Azon még nem gondolkoztam el, hogy telefonos applikációkat készítsek.
Jó magam egy kinyomtatott táblázatot használok melyet lefóliáztam és kinn van a műhelyemben (és sok helyen mert mindig keresni kellett.)
Sajnos én még abban a korszakban születtem aki papíron rajzol. Így négyzethálós lapon lerajzolom, hogy milyen alakút szeretnék "szegmentálni", majd az egyszerűsítéseket követően ráírom, hogy milyen fából, milyen méretűt és hány darabot kell minimálisan levágnom.
Ha nagyon ragaszkodsz a telefonos számoláshoz a képleteket is leírtam, így egy Excel tábla segítségével ki tudod számolni amit akarsz.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szegmentált esztergálás

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kiscsiszi, ez hogy tetszik a telefonodnak?
http://pozsioldala.hu/cikk/szegmens/index.php
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég