Szalagfűrész

Lezárt
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: Robo »

Sziasztok!

Szalagfűrész vásárlásán töröm a fejem, ebben szeretném segítségeteket kérni. Aki dolgozik ilyennel biztosan tud egy két hasznos ötletet adni, mire kell odafigyelni, gondolok itt a gép kivitelére, paramétereire, stb.
Támpontként pár kiinduló paraméter, amiben én gondolkodom:
Vágó ill. áteresztő magasság: ~200-250 mm
Kerék átmérő: 300-400 mm
Közepes méretű gépre gondolok, nem asztali kivitelre. Amiket néztem azok kb. 170-180 cm magasak, kb. 80-100 kg.

A szalagvezetésre nekem a csapágygörgös, 3 irányú megtámasztás tűnik a legmegfelelőbbnek, bár láttam másfajtát is.

Hozzászólásotok, ötleteiteket előre is köszönöm.

Üdvözlettel,

Robo
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

A szalagfűrész az asztalos alapgépek egyike, aminek nagyon sok gyártója van. Persze a különböző márkanevek és színek mögött előfordulhat hogy a gép több esetben is lényegében ugyanaz. Ha van a környékeden több faipari gép szakkereskedő, érdemes lenne ezeket körbejárnod és nem csak internetről, képről, de személyesen is megnézned a részletmegoldásokat. Vezetővonalzó rögzítése, asztaldöntés megoldása, szalagcsere, ...
A 300-400 mm átmérőből, ha a helyed elég és árban is jó, inkább a 400-asat válaszd. Nem csak többet vág át, hanem az egész gépváz és minden részlete masszívabb. A szalagvezetés persze: 3 irányú, csapágyas. (Porelszívás?)
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Mikapu,

igen, jó lenne élőben megnézni asztalosipari gépeket is, megnézem van e a közelben ilyesmi. Egyébként meg muszály az internetet túrni, mert barkács boltokban csak a szokásos gépek vannak (Güde és társai)
Közben kutakodtam, mérlegeltem, én is a 400-as kerék átmérő felé tendálok. Arra vastagabb szalagot is lehet rakni, ami ha jól tudom stabilabb vágást produkál.
Igazán nem feltétlen márka vagy típus ajánlásra gondoltam (bár azt is megköszönöm), inkább hogy mi az ami számít.

Nekem eddig fontosnak tűnő szempontok:
- kb. 200-250 mm vágómagasság
- A felső szalagvezetés magassága állítható
- Szalagvezetés, csapágy görgős megoldást az ipari gépeken nem láttam, ott kicsit másképp van megoldva, oldalról lapos koronggal van támasztva. Erről tud e valaki részleteket?
- lehetőleg 2 féle szalagsebesség (alacsonyab esetleg könnyűfémekhez)
- lehetőséghez mérten masszív kivitel, alap, asztal (kb. max 100 kg összsulyig gondolkodom, le is kell valahogy vigyem a pincébe :roll: )
- kivezetés porelszíváshoz is jó ha van

230 volt miatt kicsit be vagyok határolva, de talán ebben a méretben lehet még jót is találni.



Üdv, Robo
gurfa

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: gurfa »

Szia Robo!
Én is a 400-as mellett szavazok.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Varifer 2012.02.10. 19:09-kor.
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Robó!
Én is a 400-ast javaslom.Kisebbet nem érdemes
a nagyobbat meg nem tudod úgysem kihasználni.
Ami az esztergálandó anyag előkészítéséhez kell
ez bőven megfelel.Ehhez elég a 220 volt.Én ajánlanám
max 20-as szalagot hozzá,azzal már szépen lehet vágni.
A szélesebbek jóval hamarabb szakadnak.Aztán persze pénz kérdése
a dönthető asztal,elszívó több fordulat stb.A csapágyas szalagmegtámasztás
nekem is tetszik.De jó a keményfa betétes is.Azért ilyen EINHEL féléket nem ajánlom.
Üdv : farongáló.
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Robó: A barkácsboltokat nagyon messze kerüld el 400-as szalagfűrész ügyben. (20 éve vettem egy MTB-t mert szép zöld volt, meg olcsó, de egy-két hónapon belül minden tönkrement rajta. Aztán megtaláltam a szaküzletet, és kitanítottak, hogy mit szabad és mit érdemes megvenni. Ezeken a bringákon aztán sok élvezetes túrám volt.)
Itt a fórumon sokan ismerik a Holzmann gépeket. Osztrák cég: http://www.holzmann-maschinen.at hasonlóakat keress.
Itt egy hazai gépkereskedő ajánlata: http://www.csiba.hu/?itemid=894 erre a kategóriára, amelynél azt is láthatod, hogy még milyen opciókon gondolkodhatsz. Ezeket a hozzáértő eladóval meg kell beszélni, melyiknek mi a jelentősége és dönthetsz, hogy abból neked mire van szükséged.
A széles lappal egyenesen lehet vágni, de ha kanyarítani akarsz, tehát egy tálhoz köralakú alapanyagot körbevágni, ahhoz pedig keskeny lap kell.
No meg a szalagjaidat valahova élezni is hordanod kell majd, tehát már előre keresd meg az élezőműhelyt. (Hacsak nem akarsz szalagélezésre berendezkedni.) Könnyen lehet, hogy ez a műhely egyben gépkereskedő is. Ha találsz a közeledben asztalost, őt is megkérdezheted, melyig gépeladót, illetve élezőműhelyt ajánlja. Bár manapság már mindent házhoz szállítanak, de nem baj, ha minél közelebb van.
További szempont: hasznos, ha van motorfék, tehát kikapcsoláskor viszonylag hamar megáll a szerszám.
Itt egy másik: http://paliszander.mediacenter11.hu/ind ... t&Itemid=1
Metabo: http://www.metabogep.hu/metabo/showmach ... rod=METABO
No meg persze hamar eljuthatsz a német gyártókhoz e szervezet segítségével: http://www.vdma.org biztosan szívesen segítenek majd.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
tomcsifajatek

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: tomcsifajatek »

szia Robo

Kár hogy nem gondolkodhatsz nagyobb kerékátmérőjű gépben. A probléma az hogy a kicsi kerékátmérő hatványosan növeli a fűrészlap szakadásának esélyét.

Csatlakozom azokhoz akik azt tanácsolják először fűrésszalagot keress fűrészesnél amelyet bárhol megkaphatsz, majd utána keress gépet.Persze legyen valamiféle elképzelésed.

A legtöbb általad is tervezett paraméterű gépekkel az is nagy baj, hogy igazán jól használható fűrésszalagot nagy utánajárással lehet beszerezni. Van olyan kisgép ( Pl. Ferm) amelyhez az országban csak Miskolcon forgalmaznak megfelelő szalagot.

B.T
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Robo: Itt egy faesztergályosokra szakosodott német gépkereskedő Weidenből. Íme a szalagfűrész kínálata, amiben 3 van 230 V-os motorral:
http://www.drechselnundmehr.de/maschine ... sagen.html
JET gépek és hozzávaló szalagokat is kínál. Úgy látom, hogy itt nem golyóscsapály a szalagvezetés, és nem látom hogyan oldották meg a szalag hátulról megtámasztását.
Fulda - Weiden 272 km, tehát nem éppen a szomszédban van, de nem leküzdhetetlen a távolság.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
Robo
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2012.02.07. 08:07

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: Robo »

Szia Mikapu,

kösz a sok tippet. A D&M boltot ismerem, speciel az esztergám ott vettem. :) 40 euro-ért leszállitják a gépet, annyiból nem járom meg oda vissza kocsival.
A JET 14Q gépet már néztem, jónak tűnik, de csak 355 mm a kerék, a 16Q már 420-as, de még az is egy sebességes és kissé már drága. Én itt néztem még gépeket:
http://www.holz-metall.info/shop1/kategorie99.htm
A HBS 400 ill. Record BS 400 pl. nem tűnik rossznak.
A szalagvezetés amit Te is láttál, ezt emlitettem korábban, a korong lapos oldalával van támasztva oldalról, ill. hátulról is. Felteszem forognak mert görgőket említ a leírásban, de akkor sem világos a működése. mindesetre a drágább gépeken ilyet láttam.

Szia Tomcsi...,
én szerintem a 400-as kerék már elég nagy, nem tudom mekkorára gondolsz de ettől felfelé már az ipari kategória van 600-700 mm, ennek megfelelő árakkal. Hobbi célra kicsit húzós.
A szalag beszerezhető ott ahol a gép is, ellentétben a barkács boltokkal ahol nem szokás az épp akciós gépeket hosszú távon ellátni alkatrészekkel. Úgy mint a francia Ferm márka, amit itt is elég ritkán látni.
Bár ettől független valamiféle szabványos szalaghossznak kell lennie.

Köszönöm mindenkinek az eddigi hozzászólásokat, még körbejárom a dolgot, nem mindegy ugye mire adja ki az ember a pénzt.
Azért ha még valami eszetekbe jut ne kíméljetek.

üdv, Robo
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Szalagfűrész

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Szia Robó!
A hátsó lapos korongos megtámasztás nem jó megoldás.
Idővel a szalag belevág,vályút képez. Nálam is úgy volt
de megfordítottam.
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég