Beütött a Ménkű!

Lezárt
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

No emberek, beütött a ménklű! Szombaton marha nagy villámlások közepette megállt a gépem. :oops: (Holzmann D460F).
A villámok a szénkeféktől jöttek. Ha jól mondom, akkor a gépen egy 230v-os egyenáramú motor van.
Egy jelenség volt az eset előtt, a szabályzó poti nem működött, a motor felpörgött. Megállítottam a gépet, okosan ránéztem, majd indítottam, ekkor jött a ménkű.

Megálltam, áramtalanítottam és kivettem a szénkeféket. Az egyik kb 50%-os volt, a másik viszont szinte teljesen elkopott. Ma szereztem szénkeféket, biztit (mert az is elszállt) és összeszereltem a szerkentyűt. Előtte persze rendbe raktam a kommutátort. Indítottam, újra villám, majd mélységes csend. Azóta is.

Elvittem az elektronikát egy műszerész barátomhoz, aki már küldte is a veszteség listát. Elszállt a FEt, egy dióda, egy ellenállás és egy tranzisztor. Van a panelen egy IC is, aminek viszont lecsiszolták a típusát. Gyárilag. Köszi :roll:

Ha van valakinek ilyen gépe, kérem nézze már meg, hogy neki meg van e az IC típusa. Ha kell mellékelek képet.
Illetve van e valami ötletetek arra nézve, hogy mi okozhatta a hibát? Arra gondolok, hogy az elkopott szénkefe miatt történhetett e valami?

Illetve mivel ez DC motor, hogyan tudom külön kipróbálni, hogy jól működik a motor, vagy sem? Nem szeretnék úgy járni, hogy megjavíttatom a panelt, és a hibás motor újra tönkre teszi.

Előre is köszönettel

Kovi

UI: Ha van valakinek kapcsolási rajz szabályzó áramkörről, az is érdekel.
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

Nem írtad, hogy milyen paraméterekkel rendelkezik az egyenáramú motor. Ha 12 V-os, akkor akkumulátorral, ha 24 V-os akkor két akkuval, ha ettől eltérő, akkor már jobban jársz ha keresel egy motor tekercselőt.
Üdv. Pozsi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kedves Kovi, elnézésed, hogy ezt írom. Mikor a Holzmann asztali gépemet vettem, azt a tanácsot kaptam, hogy bár a fordulatszabályozós kényelmesebb, mégis vegyem a mechanikus "ékszíjtárcsa-váltósat", elsősorban mert megbízhatóbb, ráadásul olcsóbb is. A néhány találkozón látott D460F-ek szinte mindegyikével voltak már galibák, voltak, amelyekkel már többször is. Nekem, ha túl erősen nyomom a kést, csúszik az ékszíj (kis gép, kis erő), de eddig más bajom a motorral és a meghajtással kicsit több mint egy év alatt nem volt. Remélem nem is lesz.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Pozsi!

Nem vagyok a dolog nagy tudója, de szerintem 220v-os.

Mikapu!

Köszi a hozzászólást, de ezt már decemberben is átbeszéltük. Jelen helyzetben pedig nem viszi előre a dolgokat.


Üdv

Kovi
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Kovi: A 3 hazai viszonteladó, illetve az osztrák gyártó nem tudhat segíteni? Mégis csak ők az ősforrás.
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
vidor
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.01.11. 17:33

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: vidor »

Szia Kovi !
Óvatosan mondok véleményt a felmerült problémádhoz,mivel
régóta /40 éve/ nem gyakoroltam a villanyszerelést . Írtad, hogy
a szénkefék, az egyik félig, a másik teljesen elkopott,ez utóbbi
elkenhette a kommutátorgyűrűk réz érintkezőit és ez zárlatot okoz-
hat. annak idején a réz érintkezők közötti részt, óvatosan vasfűrész
lappal tisztítottuk úgy, hogy ne maradjon közöttük fémes érintkezés
/ ez is okozhatja a zárlatot/
Kívánom, hogy mielőbb legyen üzemképes géped ! Üdvözlet ! vidor
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi!

Nálamnál okosabbakat megkérdeztem a motorrad kapcsolatban.
Az aszimetrikus szénkopást a következők okozhatják:
- az egyik szén nyomása rugó ereje gyengébb, vagy valamiért felakad a szén
- ha az állórész tekercselt akkor annak zárlata is okozhatja
- illetve a forgórész zárlat is okozhatja a jelenséget
Amit Vidor írt azt mikázásnak hívják tulajdonképpen az egyes szegmensek közül kell eltávolítani a beragadt szénport, amit egy felcsiszolás után javasolt elvégezni.
Ha van türelmed és időd és eszközöd akkor végig mérheted a szembelévő szegmensek ellen állását ha nagy eltérést tapasztalsz akkor az a rész hibás.
Üdv. Pozsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Szia Mikapu!

Jó ötlet, Papp Oszkárral már felvettem a kapcsolatot.


Pozsi, Vidor!

Jó felé kapisgáltok.

Ami tegnap estére kiderült. A szabályzóban tönkre ment egy FET tarnzisztor, 2 ellenállás, egy sima tranzi, 1 dióda. A motor úgy néz ki, hogy rendben van. Holnapra itt vannak az elektronikai alkatrészek, csere, ellenőrzés és már megy is a pörgetés. :P Egyébként a panelen van egy szép nagy (kb.4cm) fehér ellenállás, aminek mind két lábát elengedte a forrasztás. Ez vezérli a FET tranzisztort és adja a tápfeszt egy IC-nek. Ha nincs rendes érintkezése akkor ez is okozhatta a problémát.

A szénkefe felemás kopását az okozhatta, hogy nem volt egyforma minőségű a két kefe anyaga :?: :?: :?: Rendeltem gyáriakat, remélem azokkal nem lesz gond.

A lényeg, hogy nagyon megijedtem, de úgy néz ki 2-3 ezer Ft-ból megúszom a dolgot.

Üdv

Kovi
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Szia Kovi !

Ha gyári volt a motorod, akkor nem tartom valószínűnek, hogy különböző anyagú szenet raknak bele, de a különböző szénminőség okozhat rendellenes kopást.
Üdv. Pozsi
Avatar
kovi
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2012.01.11. 20:04

Re: Beütött a Ménkű!

Hozzászólás Szerző: kovi »

Sziasztok!

Végre elkészült a gépem. Pénteken megjött az újra tekercselt forgórész.
Összeraktam, a hétvégén pedig megdolgoztattam egy kicsit

505


ÜDv

Kovi
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég