Gépeinkről.

Lezárt
Avatar
Mikapu3
Hozzászólások: 578
Csatlakozott: 2012.01.16. 07:58

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: Mikapu3 »

Ezt egy öreg asztalostól kaptam, akinek már nem kell. Azzal adta, hogy nem mozog (forog), de szerinte csak szét kell szedni, újrazsírozni és ismét összerakni. Így tettem, s megtudtam mennyi sok alkatrész van ebben az egyszerű eszközben. Kipucolva, újrazsírozva, s immár szépen forog.
4699
Küzdj a klímaváltozás ellen: használj fát!
Avatar
fakéz
Hozzászólások: 190
Csatlakozott: 2012.01.12. 07:26

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: fakéz »

Szalai Csaba (abovo) említette,hogy a DP95-ös Holz-Mann tokmánya elromlott és a javításához kért fogaskoszorút és kúpkereket Oszitól. Ma beszéltem Papp Oszkárral ez ügyben, mert nekem is hasonló a gondom a tokmánnyal. Még van 5 db komplett "javító-készlet" nála. Mikapu és én 1-1 db-ot megrendeltünk.Ha valakinek kellene, kérem, hogy írjon nekem, és a 06.20-i találkozóra megküldi. Így a csomagküldés ára csökkenne egy kicsit. Egy szett ára 7.800 Ft+ a fuvar. Az első 3 jelentkezőnek tudok most segíteni ezzel. Ha több kellene, az már magánügy Papp Oszkárral a Holz-Metal Kft-n keresztül.
üdv:fakéz
bedofedo
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.07. 21:41

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: bedofedo »

Sziasztok!
Olyan problémám volna,hogy az általam bitorolt gépegység mindösszesen kb:35 kg.
Ez cipeléskor előny,de munka közben erősen hátrányos a vibrációk miatt.Konkrétan le szeretett volna ugrani az asztalról.
Hát gondoltam lecsavarozom,így most /főleg a munkadarab hengerességét megelőző időszakban/ az asztal is menne,ha tudna :roll:
Az asztal egy egyszerű fa asztal talán túl filigrán lábakkal,s azon egy konyhai munkalap,aztán a gép erre rácsavarozva.
Mivel lehetne a vibrációt csökkenteni?

Üdv:bedofedo
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

Szia!

Masszívabb asztal mindenképp segíthet, talán fémből, esetleg lecsavarozva/ledűbelezve a földbe.
Olvastam már olyat is a fórumon, hogy az asztal lábai rögzíve lettek egymáshoz (vízszintes rögzítőkkel), 10-15 centire a föld felett (hogy a súlypont mélyre kerüljön), erre került egy lemez, amire meg cementes- vagy homokzsák. 50-60-70-80 kiló az már sokat számít...

Én egy régi szekrényaljra csavaroztam egy kb 10 cm vastag pallót (bontószék volt régen). E kettő összsúlya már magában van úgy 100 kg. A szekrényben vasakat, vastalatot tartok, ez még kb 30 kiló. Végül minderre, átmenő menetes szárral felcsavaroztam a gépet. Na ez így már megteszi...
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
Avatar
Pozsi
Adminisztrátor
Hozzászólások: 554
Csatlakozott: 2012.01.13. 19:42

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: Pozsi »

Sziasztok!

A gép ugrálása a tárgy kiegyensúlyozatlansága okozza, ha nem ferde tengelyes esztergálást készítesz a tárgy központos felfogatásával lehet csökkenteni, valamint a kisebb fordulatszám megválasztásával. Szerintem nem szükséges a gép lecsavarozása. A kisgépem olyan asztalra van lerakva, amely görgőkön áll, hogy könnyen át lehessen tolni a műhely másik végébe, ferde tengelyest előszeretettel esztergálok rajta és a gép nem ugrál.
Üdv. Pozsi
Avatar
farongáló
Hozzászólások: 167
Csatlakozott: 2012.01.11. 10:16

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: farongáló »

Bedofedo először lassú fordulaton kezd el az esztergálást, majd később lehet növelni a megfelelő fordulatra.
bedofedo
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.07. 21:41

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: bedofedo »

Sziasztok!
Köszi a válaszokat!
A gond a géppel "is" van,tudniillik a 35kg-os súly ellenére 38cmes az átfordulási átmérő...
Azt,ha lúd,legyen kövér alapon a múltkor kb:25x25cm es diót fogtam be(csavarral,tárcsához),viszont 1 mp után kikapcsoltam mert iszonyúan ugrált.
Természetesen legkisebb sebességen(700/min).Akkor azt úgy oldottam meg,hogy felsőmarónak fából vágtam csuszkát a késtartóra,s kikapcsolt állapotban kézzel forgatva a helyén a fát történt a hengeresítés.
Olyanra gondoltam igazán,hogy pl asztal s gép közé gumilap,vagy szivacs az valakinek segített-e?
Valószínűleg következő lépés gépnehezítés lesz.

Teljesen más kérdés:
Most már 2 hete boldog tokmány tulajdonos is vagyok.Adapteres felfogatással. Az adapter külső(33-as) menete sokkal hosszabb,mint a tokmány belső menete.
Így nem ül fel a tokmány az adapter peremére,hanem megszorul,mikor a belső menet elfogy.
Jobb lenne levágnom az adapterből??
Avatar
sjozsi
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.12.09. 13:32

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: sjozsi »

Szia bedofedo!

Feltettem egy képet a szabványos tokmány méretekről. Ha eszerint alakítod át, jó lesz mindenfajta szabványos eszközhöz. Az én gépem főtengelye is így készült, nincs gondom a csavaros felfogatásokkal.5266
Üdv: Sjózsi.
Avatar
kiscsiszi
Globál moderátor
Hozzászólások: 351
Csatlakozott: 2013.01.24. 14:35

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: kiscsiszi »

bedofedo írta:...Akkor azt úgy oldottam meg,hogy felsőmarónak fából vágtam csuszkát a késtartóra,s kikapcsolt állapotban kézzel forgatva a helyén a fát történt a hengeresítés.

Olyanra gondoltam igazán,hogy pl asztal s gép közé gumilap,vagy szivacs az valakinek segített-e?
Valószínűleg következő lépés gépnehezítés lesz...
Szia bedofedo!

1. Nem hinném, hogy a gumilap, vagy szivacs használ, mert a lényeg inkább az lenne, hogy a gép minél stabilabban álljon, ezt a gumilappal vagy szivaccsal nem oldod meg, sőt...
Úgy rémlik, láttam valahol megoldást, hogy a főorsó végére "kiegyensúlyozó" tárcsákat raknak, de jómagam élőben nem találkoztam vele, és nem tudom elképzelni, hogyan működik. Például a kezdetben felrakott szabálytalan faanyaghoz először beállítod az ellensúlyt, ez még ugye oké. Majd ha elkezded lenagyolni, hogy állítasz utána? Esetleg magától beállítja magát? Na ennek kellene utánajárnom.

2. Ez a felsőmaró dolog érdekelne, mert az ötlet épp a múlt hétvégén fogant meg a fejemben, pontosan úgy, ahogy leírtad. Esetleg nem tennél fel róla fotót?
Üdv: kiscsiszi
- Az a veszély már nem fenyeget, hogy táltossá legyek -
bedofedo
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.07. 21:41

Re: Gépeinkről.

Hozzászólás Szerző: bedofedo »

Szia S.Józsi!
Köszi,Ezek szerint,a szabvány méretű adapter nem az,mint amit én elég drágán vettem.Akkor fűrészelés lesz ezek szerint.
Azért ez érdekes,hogy a boltban(Neureiter)úgy árulták,mint adapter Elektra Beckum faesztergához,azt mégis hosszi...

Kiscsiszi:

Nem nagyon van mit fényképezni:
Fogsz egy darab deszkát,tetőlécet rácsavarozol,aztán az egészet a késtartóra rögzíted.Amennyiben a felsőmaró talpa felfekszik annyit a deszkára(neki ütközve aljával a lécnek),hogy csak a kés lóg túl,mehet a mehet.
Elfogja pörgetni a fát,egy kézzel meg nem szerencsés felsőmaróval mellmagasságban dolgozni. :!:
Így a forgócsúcsból egy egykezes szorítóval állócsúcsot készítettem,s az megfogta amíg végig értem a soron.
Elég barkács megoldás,de mivel az volt életem öööö,asszem 5. esztergálandó fadarabja,lányos zavaromban nem mertem az ugrándozó gép elé odaállni.

Üdv:
bedofedo
Lezárt

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég