kiscsiszi: Ugye van heti 36 órát meghaladó főállásod, ahol bért fizetnek neked, utánad mindenféle közterheket az államnak, többek között az egészségbiztosítást, a nyugdíjat, stb. (Hogy az állami nyugdíj mikor nálad sorra kerül mit fog érni, ... azt döntsd el magad.)
Ugyanis másfelé kell indulni, ha létező főállás mellett akarsz némi mellékkeresetet szedni a faesztergálásból, s másfelé, ha ez lesz a főállásod, azaz önfoglalkoztató leszel.
Ha van 36 órát meghaladó főállásod:
7-es adószám: ez inkább azoknak való, akik csak ritkán értékesítenek. Van valamilyen értékhatára, amit ha átlépsz, más formába kell áttérned. A bevételeddel szemben 10% költségáltalányt vehetsz figyelembe és a 90% után 16% SZJA-t kell fizetned.
Egyéni vállalkozó (EV)
Ezen belül lehetsz (a) SZJA-s, vagy (b) KATA-s
(a) SZJA: bevétel-kiadás=eredmény Az eredmény után 10% SZJA-t fizetsz, az eredmény fennmaradó 90%-át vagy bent hagyod a vállalkozásban, vagy kiveszed. Ha kiveszed, akkor 90%-nyi rész után 30% osztalékadót fizetsz. Lényeges, hogy nincs eredményelvárás, tehát mehet úgy, hogy a bevétel egészét leköltségeled (fantáziádra bízom). Az első 3 évben lehetsz akár veszteséges is, hiszen először be kell fektetni a leendő eredmény érdekében. Ha túl jól megy a bevétel és már nincs ötleted a költségekre, eladhatod mint magánszemély az egyéni vállalkozásodnak a gépeidet valamilyen kialkudott áron. Lényegében +0-ra hajtasz. Az ÁFA-t illetően pedig ha úgy gondolod, hogy évi 6 millió Ft alatt marad a bevételed, akkor alanyi adómentesnek jelentkezel be és így nem kell szórakoznod az áfabevallás adminisztrációjával. Igaz, ennek fejében a költségeid áfáját nem vonhatod le, hanem lenyeled. Ennek tudatában kell az áraidat kiszámítanod. Kívánom, hogy hamar lépd át az évi 6 M Ft-os bevételt és az legyen majd a gondod, hogy akkor hogyan tovább.
Tehát bevételi és kiadási nyilvántartást kell vezess. Csak az eredménnyel arányos adóterhed van. Ha néhány hónapig nincs bevételed, nincs adó sem. SZJA-sból év közben is áttérhetsz KATA-ba. (Persze előtte le kell zárnod és bevallanod ezt az időszakot.) KATA-ból viszont csak év végével az új évben térhetsz vissza SZJA-ba.
(b) KATA. Ha van főállásod, akkor akkor a kata 25.000 Ft/hónap. Előnye, hogy még az szja-snál is egyszerűbb az adminisztráció, tehát itt csak bevételi nyilvántartást kell vezetned. Kata esetén is lehetsz áfa alanyi mentes évi 6 M Ft árbevételig. Katát persze csak akkor érdemes választani, ha viszonylag rendszeresen van annyi bevételed, hogy azzal szemben a havi 25 e Ft-ot elfogadható tehernek ítéled. Katát azonban akkor is kell fizetni, ha nincs bevételed. Ugyanakkor az ügyfélkapud segítségével van lehetőséged szüneteltetni vállalkozásodat, majd mikor megint beindul, újra "élesíteni". Ennek szabályait tanuld ki, ha ezt választod.
KATA további részletei:
http://nav.gov.hu/data/cms357033/61._sz ... balyai.pdf
Ha ez a vállalkozás lesz a főállásod, akkor minden kicsit más, de arra most nem térek rá. Akkor egyébként is érdemesebb a leendő könyvelőddel a részleteket megbeszélned. EV SZJA és EV KATA esetén nincs szükséged könyvelőre (az is költség), a bevallásokat magad is elkészítheted, beadhatod. Legyen ügyfélkapud. Továbbiak:
http://nav.gov.hu
Sok sikert a vállalkozásodhoz!