Kovi javaslatára nyitottam ezt a topikot.
Ide lehetne feltenni a nem hagyományos témákat.Mindig is izgatott, hogy mit lehetne még kihozni a szokványoson túl. Az utolsó találkozón csodálattal néztem Tisza-Kalmár Gyuri alkotásait. Méginkább növelte a megbecsülésemet, hogy tudom, milyen szerény lehetősége van a pörgetésre.Javaslom, hogy nézzétek meg a www. faesztergalyos.tisza-kalmar.hu-t! Persze, könnyű Neki, mert Ő tanult képzőművész! Más a látásmódja és az esztétikai érzéke is kifinomultabb, mint a magunkfajta amatőröké.
A jómultkor elkezdtem egy szögletes tálat, de annyira szépre akartam, hogy sikerült a megfogásnál kilyukasztani.Már korábban is készítettem szögleteset, és akkor jött egy jó ötletem:mivel nagyon nehéz és balesetveszélyes a szögletes anyag esztergályozása, ezért célszerűbb teljes forgástestet készíteni, majd utólag levágni a felesleget. Így az esztergályozás sokkal egyszerűbb és a csiszolás sem veszélyes.Ha nincs olyan nagyméretű faanyagunk, ami ezt a teljes kört kiadná, ki kell vágni a végleges pontos négyzetet és hozzá kell ragasztani silányabb fából a segéd-darabokat. Ekkor a pontos központozásra fokozottan figyelni kell!!Az elkészítés után a segéd-darabokat le kell vágni és az éleket meg kell csiszolni.
Na, ennél a szép nagy kilyukasztott anyagnál akartam ezt az eljárást alkalmazni, de az "affene" közbejött. Általában nem szoktam feladni a meccset,legfeljebb az ideológán változtatok...majd azt mondom, hogy így is akartam...Ha elkészül, természetesen bemutatom.
A forgástest levágott négy körszeletét illesztettem össze, így alakult ki az érdekes forma.(az alapötlet Tisza-Kalmár Gyurié!)A ragasztást diszperziós faragasztóval, a felületkezelést olajozással oldottam meg. A golyócskát az érintkezési pontokban pillanatragasztóval rögzítettem. Ha újra kezdeném, a csiszolásra több figyelmet fordítanék.( Bár tudom:a jó esztergályos nem használ csiszolópapírt!
