Pozsi: Én ostorfára tippelek. (Celtis occidentalis = nyugati ostorfa)
http://hu.wikipedia.org/wiki/Nyugati_ostorfa
Forester: Bükkel és gyertyánnal messziről valóban keverhető, de hárs azért túlzás, különösen ha a bütümetszeten a kérget is nézzük, mely nem vastag és nincsenek benne a hársra jellemző "lángnyelvek". Nekem a vékony kérgen a az apró pöttyök felhője, meg az elszórt ripacsosság mutatja, hogy ostorfa. Nincs benne a gyertyánra jellemző függőleges lefutású hogy is nevezzem, szürke tónusok színhullámossága. A bükknek pedig világosabbszürke és általában ennél simább a kérge.
Az előesztergált felület már beugratósabb, abból nem lennék ilyen biztos.
Még nem dolgoztam ostorfával. Fakéz azt mondta elég szenvedéses vele a munka, nehéz szép, sima felületet elérni vele. A további tapasztalatokért kérdezd Fakézt.
Forester: mentségedre legyen, hogy az ostorfa nem állományalkotó fafaj, de még csak elő sem nagyon fordul erdőállományokban ismereteim szerint. Helyette parkfa, városi útsorfa, kertifa. Jól bírja a városi rossz levegőt, sót. Bár:
http://erdeszetilapok.oszk.hu/00480/pdf ... 33-236.pdf lehet hogy mégis előfordul erdőben is. 1600-as évek végén behurcolt, idegenhonos, erdőben mára üldözendő.
Úgy tudom, hogy fülledékeny és nem nagyon tartós nedves környezetben, ugyanakkor szárazon jó a kopásállósága, masszív anyag, csak nehéz megmunkálni, mert gyakran forog a szála. Hasítani közel lehetetlen. Nehezen szárad. Felületkezeléskor erősen "feláll a szőre".